Yuva yeri belirleme yönteminin iribaşlı deniz kaplumbağasının (Caretta caretta) yumurtadan çıkma başarısı üzerine etkileri
Assessing the effect of nest site selection method on the hatching success of the loggerhead sea turtle (Caretta caretta)
- Tez No: 937620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, deniz kaplumbağalarının korunmasında önemli bir faktör olan yuvaların tespiti ve takibi üzerine odaklanmaktadır. İribaşlı deniz kaplumbağası (Caretta caretta) yuvalarının yumurtadan çıkma başarısı üzerindeki yuva yeri belirleme yönteminin etkileri incelenmiştir. Araştırma, 2020 yılında Belek Yuvalama Kumsalı'nda yuva yapan 100 iribaşlı deniz kaplumbağası yuvasının yumurtadan çıkma başarısını değerlendirmiştir. Çalışmada, yuva yeri belirleme yönteminde yuvaların yarısı, yumurta varlığı gözlemlenene kadar çıplak elle kazılmış ve geri kapatılmış, diğer yarısında ise hiçbir işlem yapılmamıştır. Elde edilen bulgular, yuva yeri belirleme yöntemi olarak kullanılan elle açma işleminin yumurtadan çıkma başarısı üzerinde belirgin bir etkisi olmadığını göstermektedir. Bu çalışma, deniz kaplumbağalarının korunması ve yönetimi için yuva tespiti ve takibi yöntemlerinin değerlendirilmesine önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the detection and monitoring of nests, which is an important factor in the conservation of sea turtles. The effects of nest site selection methods on the hatching success of the loggerhead sea turtle (Caretta caretta) nests were investigated. The research evaluated the hatching success of 100 loggerhead sea turtle nests made on Belek Nesting Beach in 2020. In the study, half of the nests were manually excavated until the presence of eggs was confirmed and then covered back, while no intervention was made in the other half. The findings indicate that the nest excavation method used did not have a significant effect on the hatching success. This study provides an important contribution to the evaluation of nest detection and monitoring methods for the conservation and management of sea turtles.