Yeme bozuklukları, sağlıklı beslenme takıntısı ve çok boyutlu mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkinin araştırılması
Eating disorders,orthorexia nervosa and multidimensional the relationship between perfectionism investigation
  1. Tez No: 937621
  2. Yazar: CEREN TOKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN OKUMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: European University of Lefke
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada amaçlanan yeme bozukluğu eğilimleri, sağlıklı beslenme takıntısı ve çok boyutlu mükemmeliyetçilik değişkenleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. İlişkisel tarama modelindeki bu araştırmada, Uygun Örnekleme Yöntemi ile gönüllü katılımcılardan veriler elde edilmiştir. Veriler toplanırken demografik bilgi formu, yeme bozuklukları tarama testi olan REZZY ölçeği, sağlıklı beslenme takıntısını ölçmek için kullanılan ORTO-11 ölçeği ve Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik ölçeği kullanılmıştır. Evreni bir vakıf üniversitesinin öğrencileri olan bu araştırmanın örneklemi 209 kadın, 191 erkek olmak üzere toplam 400 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler katılımcılardan yüz yüze toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Korelasyon analizi neticesinde ise ORTO-11 Ölçek puanları ile REZZY Ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü orta derecede bir ilişki bulunurken, ORTO-11 Ölçek puanları ile Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü düşük derecede bir ilişki bulunmuştur. REZZY Ölçek puanları ile Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü düşük derecede bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca REZZY ile ölçülen yeme bozukluğu eğilimleri ve Çok Boyutlu Mükemmeliyetçiliğin ORTO-11 ile ölçülen sağlıklı beslenme takıntısına dair varyansının %20,9'unun model tarafından açıklandığı tespit edilmiştir. Bulgular bağlantılı literatür eşliğinde tartışılmıştır. Gerçekleştirilen araştırmadan elde edilen bulguların ilgili literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Sonrasında gerçekleştirilecek olan çalışmalarda farklı örneklem gruplarından, farklı zamanlarda veri toplanması ve çeşitli değişkenlerin analize dahil edilmesi ilgili literatürün zenginleşmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between tendencies towards eating disorders, orthorexia (obsession with healthy eating) and multidimensional perfectionism variables. In this correlational survey model study, data were obtained from voluntary participants using the Convenience Sampling Method. Data were collected using a demographic information form, the REZZY scale (an eating disorders screening test), the ORTO-11 scale (used to measure orthorexia), and the Multidimensional Perfectionism Scale. The research sample consists of a total of 400 participants, 209 women and 191 men who are students of a foundation university. Data were collected face-to-face from participants and analyzed using SPSS 25. The correlation analysis revealed a statistically significant, moderate negative correlation between ORTO-11 scale scores and REZZY scale scores, and a statistically significant, low negative correlation between ORTO-11 scale scores and Multidimensional Perfectionism Scale scores. There was found to be a statistically significant, low-degree positive relationship between scores on the REZZY Scale and scores on the Multidimensional Perfectionism Scale. Additionally, it was determined that the model explained 20.9% of the variance in tendencies towards eating disorders measured by REZZY and Multidimensional Perfectionism, in relation to orthorexia (obsession with healthy eating) measured by ORTO-11. The findings was discussed via associations with related literature. It is thought that the findings from this research will contribute to the relevant literature. Subsequent studies involving different sample groups, data collection at different times, and inclusion of various variables in the analysis will enrich the literature further.