Morbid obez bireylerde dehidratasyon ile ilişkili olabilecek sağlık sorunları: inkontinans, immobilite, instabilite, iatrojenez ve bozulmuş bilişsel fonksiyonlar
Health issues potentially associated with dehydration in morbidly obese individuals: Incontinence, immobility, instability, iatrogenesis, and impaired cognitive function
  1. Tez No: 937624
  2. Yazar: NEVİN BÖLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı, morbid obez bireylerde dehidratasyon, denge ve yürüme performansı, bilişsel işlevler ve düşme riski arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya BMI ≥ 40 kg/m² olan toplam 104 birey dâhil edilmiştir. Çalışmada tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desen kullanılmıştır. Katılımcılar Olgu Rapor Formu, Dehidratasyon Tarama Ölçeği (DTÖ), İtaki Düşme Riski Ölçeği (İTAKİ), Mini Mental Durum Testi (SMMT), Üriner İnkontinans Yaşam Kalite Ölçeği (I-QOL), Kalk Yürü Testi (KYT) ve Otur Kalk Testi (OKT) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 52,03±14,37, BMI ortalaması 41,80±1,16 olup, %85,6'sı kadındır. Kalk Yürü Testine göre %5,8'inin yüksek düşme riski taşıdığı; otur kalk testine göre ise %16,3'ünün düşük performans sergilediği belirlenmiştir. Otur kalk testinde düşük performans gösteren bireylerin osmolarite düzeylerinin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur (t=-2,910, p=0,004).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the relationship between dehydration, balance and walking performance, cognitive functions, and fall risk in individuals with morbid obesity. Materials and Methods: A total of 104 individuals with a BMI ≥ 40 kg/m² were included in the study. A descriptive and correlational research design was used. Participants were assessed using a Case Report Form, the Dehydration Screening Tool (DST), Itaki Fall Risk Scale (IFRS), Mini-Mental State Examination (MMSE), Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL), Timed Up and Go Test (TGT), and Chair Stand Test (CST). Results: The mean age of participants was 52.03±14.37, and the mean BMI was 41.80±1.16; 85.6% of them were female. According to the Timed Up and Go Test, 5.8% had a high risk of falling, and according to the Chair Stand Test, 16.3% demonstrated low performance. Participants with lower performance in the Chair Stand Test had significantly higher osmolarity levels (t=-2.910, p=0.004).