Yenilikçi nanofiber bazlı formülasyonların tasarımı, optimizasyonu, ın-vıtrokarakterizasyonu ve etkinliklerinin değerlendirilmesi
Design, optimization, in-vitro characterization and evaluation of efficacy of innovative nanofiber-based formulations
- Tez No: 937680
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Eczacılık ve Farmakoloji, Bioengineering, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Kemik bütünlüğünün bozulması ve fiziksel bir hasar sonrasında veya kendiliğinden oluşabilen, acil müdahale gerektiren klinik bir durum olarak tanımlanan kemik kırıkları ve kemik hasarı travmanın neden olduğu yaralanmalar arasındadır. Kemik dokusunun iyileşmesi haftalar ile aylar arasında gerçekleşmektedir. Kemik kırıklarının tedavisine yönelik olarak açıklanan mekanizmalar ve yolaklar üzerinde etkili doku mühendisliği yaklaşımları ile yeni seçenekler üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu tez çalışmasında, Alzheimer tedavisinde kullanılan Memantin HCl ve Donepezil HCl'nin kemik dokusu üzerindeki tek ve kombine etkilerini değerlendirmek amacıyla, polikaprolakton ve kitosan bazlı üç boyutlu iskele sistemleri ilk kez tasarlanmış; bu amaç doğrultusunda, kemik rejenerasyonunu hızlandırmayı hedefleyen nanofiber bazlı iskele formülasyonları elektrospinning ve termal olarak indüklenen kendi kendine aglomerasyon yöntemleriyle hazırlanmıştır. Formülasyonların in vitro karakterizasyonları gerçekleştirilmiş ve in vitro olarak kemik rejenerasyonu üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu amaçla hücre kültürü çalışmalarıyla L-929 hücre hattı ile biyouyumlulukları, RAW264.7 hücre hattı ile osteoklastlara olan etkisi ve hADSC hücre hattı ile mineralizasyon, alkalin fosfataz aktivitesi ve gen ekspresyonları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Memantin HCl ve Donepezil HCl içeren nanofiber bazlı 3B iskelelerin, etkin maddeler ve iskelenin sağladığı 3B yapı sayesinde, kemik rejenerasyonu için umut vadedici etkilere sahip bir ilaç taşıyıcı sistem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Bone fractures and bone damage, which are defined as a clinical condition requiring urgent intervention that can occur after a physical injury or spontaneously or as a result of bone integrity disruption, are among the injuries caused by trauma. Bone tissue healing occurs within weeks to months. Studies on effective tissue engineering approaches and new options continue on the mechanisms and pathways explained for the treatment of bone fractures. In this thesis study, three-dimensional scaffold systems based on polycaprolactone and chitosan were designed for the first time to evaluate the individual and combined effects of Memantine HCl and Donepezil HCl, which are used in the treatment of Alzheimer's disease, on bone tissue. For this purpose, nanofiber-based scaffold formulations aimed at accelerating bone regeneration were prepared using electrospinning and thermally induced self-agglomeration methods. In vitro characterizations of the formulations were performed, and their effects on bone regeneration were evaluated. For this purpose, their biocompatibility with L-929 cell line, their effect on osteoclasts with RAW264.7 cell line, and mineralization, alkaline phosphatase activity, and gene expressions with hADSC cell line were evaluated with cell culture studies. As a result, it is considered that nanofiber-based 3D scaffolds containing Memantine HCl and Donepezil HCl may be classified as drug delivery system with promising effects on bone regeneration, thanks to the active pharmaceutical ingredients and 3D structure provided by the scaffold.