Synthesis of silver nanoparticles by lanolin obtained from sheep wool of Sivas-Zara region and their antioxidant, antibacterial and photocatalytic activities
Sı̇vas-Zara yöresı̇ koyun yününden elde edı̇len lanolı̇n ı̇le gümüş nanopartı̇küllerı̇n sentezı̇ ve antı̇oksı̇dan, antı̇bakterı̇yel ve fotokatalı̇tı̇k etkı̇lerı̇
  1. Tez No: 902054
  2. Yazar: HABOON AHMED HASSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GÜRÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Lanolin koyun yününde doğal olarak oluşan yağlı bir maddedir. Sarımsı, kalın bir ester karışımı olarak ekstrakte edilir ve merhem bazı olarak kullanılır. Çoğunlukla steroller, sterol esterleri ve hidroksil asit esterlerinden oluşur. Kabarcıklar, yanıklar, kuru cilt ve pişik gibi küçük cilt tahrişlerini tedavi etmek veya önlemek için ciltte kullanılır. Lanolin bir emülgatör olarak kullanılmıştır, ancak antibakteriyel bir ajan olarak da kullanılabilir. Gümüş nanopartiküllerin (AgNP'ler) boyuta bağlı benzersiz yetenekleri nedeniyle kataliz, optik ve tıp dahil olmak üzere çeşitli sektörlere yardımcı olduğu gösterilmiştir. Son zamanlarda, AgNP'lerin kullanıldığı yenilikçi cilt bakım formülasyonlarına olan ilgi artmıştır. Bu çalışmada, AgNP'ler indirgeyici ajan olarak lanolin kullanılarak etkili bir şekilde sentezlenmiş ve elde edilen gümüş nanopartiküller UV-vis spektroskopisi ve Fourier Transform Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) yardımıyla karakterize edilmiştir. Gümüş nanopartiküllerin antioksidan özellikleri Folin-Ciocalteu fenolik reaktif testi kullanılarak araştırılmıştır. Gümüş nanopartiküllerin antibakteriyel yetenekleri Minimum İnhibitör Konsantrasyon (MİK) testi kullanılarak belirlenmiştir. Sentezlenen gümüş nanopartiküllerin fotokatalitik aktivitesi metilen mavisi boyası kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lanolin is a fatty substance that occurs naturally on sheep's wool. It is extracted as a yellowish, thick mixture of esters and utilized as an ointment basis. It consists mostly of sterols, sterol esters, and hydroxyl acid esters. It is used to the skin to treat or prevent minor skin irritations such blisters, burns, dry skin and nappy rash. Lanolin was utilized as an emulsifier, but it can also serve as an antibacterial agent. Because of their unique size-dependent capabilities, silver nanoparticles (AgNPs) have been shown to help a variety of sectors, including catalysis, optics, and medicine. Recently, there has been a surge of interest in innovative skincare formulations utilizing AgNPs. In this study, AgNPs were effectively synthesized using lanolin as a reducing agent, and the resulting silver nanoparticles were characterized using UV-vis spectroscopy and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR). The antioxidant properties of silver nanoparticles were investigated using the Folin-Ciocalteu phenolic reagent test. The antibacterial capabilities of silver nanoparticles were determined using the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) test. The photocatalytic activity of synthesized silver nanoparticles was investigated using methylene blue dye.