Cam ısı borularında fitil kullanımının ısı borusu verimine etkisi
Effect of wick use on heat pipe efficiency in all-glass heat pipes
  1. Tez No: 937682
  2. Yazar: AYŞE KAYACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, güneş kolektörlerinde kullanılan büyük çaplı cam ısı borularında fitil kullanımı deneysel olarak araştırılmıştır. Isı borusu ile ilgili çalışmalar çoğunlukla küçük çaplı ve metal borulara odaklanmıştır. Çalışmada, fitilsiz ve fitilli cam ısı boruları farklı eğim açılarında ve ısı yüklerinde test edilerek fitilin ısı borusu verimine ve ısıl dirence etkisi araştırılmıştır. Çalışmada fitil kullanımı ile evaporatör yüzeyindeki sıcaklık azalmasından, kondenserden evaporatöre dönen akışkanın yüzeyi daha homojen ıslattığı anlaşılmıştır. 60° eğim açısında ısı borusunun üstü ve altı arasındaki sıcaklık farkı fitil kullanılmayan boruda 46°C iken, 50 mesh fitil kullanılan boruda bu fark 15°C'ye düşmüştür. Yüzey sıcaklığındaki azalma ile ısıl direncin de azaldığı ve verimin arttığı gözlenmiştir. Fitilsiz ısı borusunda 90° eğim açısında ısıl direnç 0.92 iken, 50 mesh fitilli ısı borusunda bu değer 0.43 olarak gerçekleşmiştir. 90° eğim açısında, ortalama verim fitilsiz ısı borusunda %55 iken fitilli ısı borusunda %75'e yükselmiştir. Fitil kullanımı her eğim açısında ısı borusunun verimini artırmış ve tüm ısı yüklerinde daha sabit bir verimle çalışması sağlanmıştır. Bu çalışma, büyük çaplı ısı borularında fitil kullanımının yerçekiminin olumsuz etkisini önemli ölçüde azalttığını, radyal sıcaklık farkını azaltarak, ısıl direnci de düşürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of wick in large diameter glass heat pipes used in solar collectors was experimentally investigated. Studies on heat pipes are mostly focused on small diameter and metal pipes. In the study, glass heat pipes without and with wick were tested at different inclination angles and heat loads and the effect of wick on heat pipe efficiency and thermal resistance was investigated. In the study, it was understood that the fluid returning from the condenser to the evaporator wetted the surface more homogeneously due to the temperature decrease on the evaporator surface with the use of wick. At an inclination angle of 60°, the temperature difference between the top and bottom of the heat pipe was 46°C in the pipe without wick, while this difference decreased to 15°C in the pipe using 50 mesh wick. It was observed that the thermal resistance decreased with the decrease in surface temperature and the efficiency increased. While the thermal resistance at 90° inclination angle was 0.92 in the heat pipe without wick, this value was 0.43 in the heat pipe with 50 mesh wick. At 90° inclination angle, the average efficiency increased from 55% in the heat pipe without wick to 75% in the heat pipe with wick. The use of the wick increased the efficiency of the heat pipe at each inclination angle and provided a more constant efficiency at all heat loads. This study shows that the use of roving in large diameter heat pipes significantly reduces the negative effect of gravity, reduces the radial temperature difference and reduces the thermal resistance.