Terpen-esaslı jellerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of terpene-based gels
  1. Tez No: 937683
  2. Yazar: KÜBRA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE HİLAL MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde polimer endüstrisinin karşı karşıya olduğu en temel sorunlardan ikisi fosil yakıtlardan elde edilen kaynakların tükenmesi ve çevreye verdikleri zarardır. Bu sorunu göz önünde bulundurarak polimer kaynaklarını çeşitlendirme ihtiyacı doğmuş ve bu sebeple hem bilimsel araştırmalarda hem de endüstriyel uygulamalarda doğal polimerlerin kullanımı artmıştır. Son on yılda, yenilenebilir polimerlerin üretimi için terpen kullanımı geniş bir araştırma alanı oluşturmuştur. Terpen esaslı polimerlerin tasarımı ve sentezi, terpen moleküllerinin yapısından faydalanarak çeşitli kimyasal stratejilerin ve polimerizasyon tekniklerinin uygulanmasını içerir. Terpenler birçok bitkinin uçucu yağlarının önemli bir bileşenidir. Bu biyo-bazlı organik bileşiklerin bitkilerin esansiyel yağlarından basit bir şekilde türetilmesi, terpenleri koku, kozmetik, gıda, ilaç ve inhalasyon ürünlerinde yaygın olarak tercih edilen sürdürülebilir malzemelerden biri haline getirmiştir. Yüksek iç fazlı emülsiyonlar (High Internal Phase Emulsion, HIPEs) iç faz hacmi toplam emülsiyon hacminin en az %74'ünü oluşturan konsantre emülsiyon sistemleridir. Yüksek iç fazlı emülsiyonlar genel olarak sürekli faz ve iç faz olmak üzere iki fazdan oluşur. Emülsiyon sürekli fazının veya her iki fazın polimerleştirilmesi, ardından iç fazın uzaklaştırılması ile poliHIPE'ler elde edilir. Jeller, su içerisinde çözünmeyen homopolimer veya kopolimerlerden oluşan yapılar olarak tanımlanabilen, çapraz bağlı polimerik yapılardır. Bu yapılar suda çözünmez, ancak büyük miktarlarda suyu yapısına çekebilir ve şişebilirler. Ayrıca çevresel faktörlerin etkisi altında özellikleri değişen malzemelerdir. Bu faktörler arasında sıcaklık, pH, iyonik şiddet, elektrik ve manyetik alan gibi etkenler yer alır. Bu çevresel faktörlerde meydana gelen değişikliklere karşı jeller, geri dönüşümlü hacimsel genleşme ile tepki verirler. Bu çalışmada, bir terpen türevi olan linalool ve geraniol ile gözenekli polimer jeller hazırlandı. Bu bağlamda, linaloolün yüksek iç faz emülsiyonlarındaki çapraz bağlanması etilen glikol dimetakrilat (EGDMA) ve 2-hidroksietil metakrilat (HEMA) kullanılarak gerçekleştirilirken, geraniolün yüksek iç faz emülsiyonlarındaki çapraz bağlanması diüretan dimetilakrilat (DUDMA) ve HEMA kullanılarak gerçekleştirildi. Böylece gözenekli yapıya sahip poliHIPE jelleri elde edildi. Elde edilen poliHIPE jellerinin gözenek morfolojisi, termal kararlılığı, mekanik mukavemeti ve fizikokimyasal özellikleri kapsamlı bir şekilde incelendi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the two most fundamental problems facing the polymer industry are the depletion of resources obtained from fossil fuels and the damage they cause to the environment. Considering this problem, the need to diversify polymer resources has arisen and for this reason, the use of natural polymers is increasing both in scientific research and industrial applications. In the last decade, the use of terpenes to produce renewable polymers has constituted a broad area of research. The design and synthesis of terpene-based polymers involve the application of various chemical strategies and polymerization techniques by exploiting the structure of terpene molecules. Terpenes are an important component of the essential oils of many plants. The simple derivation of these bio-based organic compounds from essential oils of plants has made terpenes one of the widely preferred sustainable materials in fragrance, cosmetics, food, pharmaceuticals and inhalation products. High internal phase emulsions (HIPEs) are concentrated emulsion systems in which the internal phase volume constitutes at least 74% of the total emulsion volume. High internal phase emulsions generally consist of two phases, the continuous phase and the internal phase. PolyHIPEs are obtained by polymerizing the emulsion continuous phase or both phases, followed by removal of the internal phase. Gels are cross-linked polymeric structures that can be defined as structures composed of water-insoluble homopolymers or copolymers. These structures are insoluble in water, but they can absorb large amounts of water into their structure, and they are also swellable. They are also materials whose properties change under the influence of environmental factors. These factors include temperature, pH, ionic strength, electric and magnetic fields. Gels react to changes in these environmental factors by reversible volumetric expansion. In this study, porous polymer gels were prepared with linalool and geraniol, a terpene derivative. In this context, crosslinking of linalool in high internal phase emulsions was carried out using ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA) and 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA), whereas crosslinking of geraniol in high internal phase emulsions was carried out using diurethane dimethylacrylate (DUDMA) and HEMA. Thus, polyHIPE gels with porous structure were obtained. The pore morphology, thermal stability, mechanical strength and physicochemical properties of the obtained polyHIPE gels were extensively investigated.