Üçüncü basamak bir hastanede dermatoloji polikliniğinebaşvuran hastaların deri prick test sonuçlarının iki yıllıkretrospektif analizi
Two-year retrospective analysis of skin prick test results of patientspresenting to the dermatology outpatient clinic at a tertiaryhospital.
  1. Tez No: 937700
  2. Yazar: DAMLA ÇALIŞKAN ATAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNURE ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Yıllar içinde tüm dünyada alerjik hastalıkların görülme sıklığında artış olmuştur. Bu durum uygulaması ve değerlendirmesi kolay, sensitivite ve spesifitesi yüksek, maliyeti düşük olan alerji testlerine ihtiyacı ön plana çıkarmıştır. Deri prick testi tip I aşırı duyarlılığı saptamada sıkça kullanılan maliyeti düşük, hızlı sonuç alınabilen ve minimal invaziv bir alerji testidir. Bu çalışmanın amacı; alerjik yakınmalarla kliniğimize başvuran hastaların deri prick testi sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirerek, test sonuçlarının yaşa, cinsiyete, hastalık tanısına göre farklılıklarını ve bu değişkenlerle ilişkilerini irdelemektir. Gereç ve Yöntem: Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi, Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniklerine 15 Aralık 2021 ile 15 Aralık 2023 tarihleri arasında alerjik rinit, astım, atopik dermatit, ürtiker gibi alerjik yakınmalarla başvuran ve deri prick testi yapılan 5-72 yaş arası hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmamıza dahil edilen 505 hastanın 343'ü (%67,9) kadın, 162'si (%32,1) erkekti. Hastaların 141'i (%27,9) 0-18 yaş grubunda, 164'ü (%32,5) 19-30 yaş grubunda, 87'si (%17,2) 31-40 yaş grubunda, 61'i (%12,1) 41-50 yaş grubunda ve 52'si (%10,3) 51 yaş ve üzeri gruptaydı. Alerjik rinit tanısı olan 342 (%67,7), astım tanısı olan 146 (%28,9), atopik dermatit tanısı olan 63 (%12,5), ürtiker tanısı olan 143 (%28,3) hasta bulunuyordu. En az bir alerjene duyarlı 183 (%36,2) hasta bulunuyordu. Bunlardan 84'ü (%16,6) tek bir alerjene, 99'u (%19,6) birden fazla alerjene duyarlıydı.
Özet (Çeviri)
Objective: The prevalence of allergic diseases has increased worldwide over the years. This trend highlights the need for allergy tests that are easy to perform and evaluate, cost-effective, and have high sensitivity and specificity. The skin prick test is a minimally invasive, cost-effective, and rapid diagnostic tool widely used to detect type I hypersensitivity reactions. This study aims to retrospectively assess the skin prick test results of patients presenting to our clinic with allergic complaints, identifying differences in test outcomes according to age, gender, and diagnoses and examining the relationships between these variables. Materials and Methods: Patients aged 5–72 years presenting with allergic complaints, such as allergic rhinitis, asthma, atopic dermatitis, and urticaria, and who underwent a skin prick test in the Dermatology and Venereal Diseases outpatient clinics of Hitit University Medical Faculty Training and Research Hospital between December 15, 2021, and December 15, 2023, were retrospectively evaluated. Results: Of the 505 patients included, 343 (67.9%) were female, and 162 (32.1%) were male. The age distribution was as follows: 141 (27.9%) in the 0–18 age group, 164 (32.5%) in the 19–30 age group, 87 (17.2%) in the 31–40 age group, 61 (12.1%) in the 41–50 age group, and 52 (10.3%) aged 51 and older. Diagnoses included allergic rhinitis in 342 (67.7%) patients, asthma in 146 (28.9%), atopic dermatitis in 63 (12.5%), and urticaria in 143 (28.3%). A total of 183 (36.2%) patients were sensitized to at least one allergen, with 84 (16.6%) sensitive to a single allergen and 99 (19.6%) sensitive to multiple allergens.