Uluslararası denizcilik örgütü ve çevresel sürdürülebilirlik
International maritime organization and environmental sustainability
  1. Tez No: 937715
  2. Yazar: ASİL CAN BASKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ARIDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), deniz taşımacılığı ve denizcilik faaliyetlerinin çevresel sürdürülebilirliği konusunda küresel bir sorumluluk taşımaktadır. IMO, denizcilik sektöründe çevreyi koruma ve deniz kirliliğini önleme adına çeşitli düzenlemeler geliştirmiştir. Bu düzenlemeler, okyanusların ekosistemlerini korumak, deniz kirliliğini azaltmak ve sürdürülebilir denizcilik uygulamaları oluşturmak için önemli bir rol oynamaktadır. Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün çevresel sürdürülebilirlik hedefleri, denizcilik sektöründe çevreye duyarlı yaklaşımların teşvik edilmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda, uluslararası iş birlikleri ve düzenlemeler aracılığıyla deniz kirliliği, karbon salınımı ve doğal kaynakların korunması gibi küresel çevresel sorunlara çözüm aranmaktadır. Bu tezin amacı, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik politikalarının etkinliğini incelemek ve denizcilik sektörünün çevresel etkilerini azaltmak için uygulanan stratejilerin başarısını değerlendirmektir. Tezde, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün denizcilik sektörü üzerindeki çevresel düzenlemelerinin etkinliği, bu düzenlemelerin uluslararası iş birliği ve yerel uygulamalarla nasıl şekillendiği ele alınacaktır. Ayrıca, deniz taşımacılığının çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması adına IMO'nun yürüttüğü faaliyetlerin sonuçları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The International Maritime Organization (IMO) has a global responsibility for the environmental sustainability of maritime transport and maritime activities. IMO has developed various regulations to protect the environment and prevent marine pollution in the maritime sector. These regulations play an important role in protecting the ecosystems of the oceans, reducing marine pollution and creating sustainable maritime practices. The environmental sustainability goals of the International Maritime Organization ensure the promotion of environmentally sensitive approaches in the maritime sector. In this context, solutions to global environmental problems such as marine pollution, carbon emissions and protection of natural resources are sought through international cooperation and regulations. The aim of this thesis is to examine the effectiveness of the International Maritime Organization's policies towards environmental sustainability goals and to evaluate the success of the strategies implemented to reduce the environmental impacts of the maritime sector. The thesis will examine the effectiveness of the International Maritime Organization's environmental regulations on the maritime sector and how these regulations are shaped by international cooperation and local practices. In addition, the results of the activities carried out by IMO in order to reduce the negative impacts of maritime transport on the environment will be evaluated.