Tavşan kulağında oluşturulan hipertrofik skar modeli üzerinde potasyum titanil fosfat lazer intralezyonel vitamin D intralezyonel dupilumab etkinliğinin araştırılması
Assessment of the efficacy of potassium titanyl phosphate laser, intralesional vitamin D, and intralesional dupilumab in a rabbit ear hypertrophic scar model
  1. Tez No: 937716
  2. Yazar: BENGİSU MERAL KETENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA CENK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Hipertrofik skar oluşumu, yara iyileşme sürecindeki karmaşık biyolojik mekanizmaların düzensiz işleyişi sonucu gelişen, hem estetik hem de fonksiyonel problemlere yol açabilen bir durumdur. Günümüzde kullanılan tedavi yöntemleri sıklıkla yetersiz kalmakta ya da önemli yan etkiler taşımaktadır. Bu çalışma, hipertrofik skar tedavisinde daha önce kontrollü hayvan deneysel çalışmalarında etkinliği gösterilmemiş olan intralezyonel dupilumab, vitamin D3 ve KTP lazer uygulamalarının, klasik tedavi ajanı triamsinolon asetonid (TA) ile karşılaştırmalı olarak histopatolojik ve moleküler düzeydeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, hipertrofik skar oluşumunu taklit etmek amacıyla literatürde yaygın kabul görmüş tavşan kulağı modeli kullanılmış ve model, güvenli modern cerrahi yöntemlerle başarılı şekilde oluşturulmuştur. Hayvanlar rastgele altı gruba ayrılmıştır: sham,kontrol, intralezyonel triamsinolon asetonid (TA), intralezyonel dupilumab, intralezyonel vitamin D3 ve KTP lazer. Uygulamalar, skar dokusu üzerine doğrudan etki edecek şekilde, tek başına ve standart dozlarda uygulanmıştır. Dört haftalık izlem sonunda elde edilen doku örnekleri, ayrıntılı değerlendirme amacıyla histopatolojik olarak Scar Elevation Index (SEI), fibrozis derecesi, kollajen yoğunluğu ve kapiller yoğunluk açısından incelenmiştir. Moleküler düzeyde ise skar biyolojisinin farklı yönlerini temsil eden TGF-β, PDGF, VEGF, EGF, FGF, CTGF, IL-17, MMP-2, MMP-9, kollajen tip I-III, fibronektin ve vimentin gibi çok sayıda biyobelirteç, gen ekspresyon analizleriyle detaylı olarak değerlendirilmiştir. Bu yönüyle çalışma, hem modelleme tekniği hem de kapsamlı değerlendirme parametreleri açısından literatürdeki benzerlerinden ayrılmaktadır. Bulgular: Sham grubunda tüm histolojik ve moleküler parametreler fizyolojik sınırlarda seyretmiş, normal doku yapısını yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypertrophic scar (HS) formation is a condition that arises from the dysregulation of complex biological mechanisms involved in wound healing, leading to both aesthetic and functional complications. Current treatment methods are often insufficient or associated with significant side effects. This study aims to evaluate the histopathological and molecular effects of intralesional dupilumab, vitamin D3, and KTP laser—agents whose efficacy has not been previously demonstrated in controlled experimental animal models—in comparison with the classical treatment agent, triamcinolone acetonide (TA), for the management of HS. Materials and Methods: In this study, the well-established rabbit ear model was employed to simulate hypertrophic scar formation, and the model was successfully created using safe and modern surgical techniques. Animals were randomly assigned to six groups: sham, control, intralesional triamcinolone acetonide (TA), intralesional dupilumab, intralesional vitamin D3, and KTP laser. Treatments were administered at standard doses, directly targeting the scar tissue. After a four-week follow-up, tissue samples were collected for detailed analysis. Histopathological evaluation included Scar Elevation Index (SEI), fibrosis grade, collagen density, and capillary count. At the molecular level, a comprehensive panel of biomarkers representing various aspects of scar biology—TGF-β, PDGF, VEGF, EGF, FGF, CTGF, IL-17, MMP-2, MMP-9, collagen types I and III, fibronectin, and vimentin—were assessed via gene expression analysis. This study distinguishes itself from previous literature by its modeling technique and extensive evaluation parameters. Results: All histological and molecular parameters in the sham group remained within physiological limits, reflecting normal tissue structure.