Türkiye'deki bankacılık eğitimi ile bankacılık sektörünün beceri ihtiyaçlarının karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of banking education in Turkey and the skills needs of the banking sector
  1. Tez No: 937719
  2. Yazar: ADEM ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bankacılık eğitimi ile bankacılık sektörünün beceri ihtiyaçları arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bankacılık sektörü, teknolojik gelişmeler, finansal inovasyonlar ve dijital dönüşüm süreci ile birlikte hızla değişmekte olup, çalışanlardan beklenen beceriler de bu doğrultuda dönüşmektedir. Bu bağlamda, araştırmada Türkiye'deki üniversitelerde sunulan bankacılık eğitimi müfredatlarının, sektörün beklentileriyle ne ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmiştir. Çalışmada, öncelikle Türkiye'deki bankacılık eğitiminin mevcut yapısı ve müfredat içerikleri incelenmiş, ardından sektörün insan kaynağı gereksinimleri kapsam geçerliliği analizi ve DEMATEL yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, bankacılık sektörünün dijital bankacılık, büyük veri analitiği, blokzincir teknolojileri, siber güvenlik ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi alanlarda yetkin bireylere duyduğu ihtiyacın arttığını ortaya koymaktadır. Ancak, Türkiye'deki bankacılık eğitiminin mevcut ders içeriklerinin büyük ölçüde geleneksel finans ve muhasebe odaklı olduğu ve sektörün değişen ihtiyaçlarına tam anlamıyla yanıt veremediği görülmüştür. Araştırmanın sonucunda, bankacılık eğitiminde müfredat güncellemeleri, uygulamalı eğitimlerin artırılması ve sektör-üniversite iş birliklerinin güçlendirilmesi gerektiği önerilmektedir. Çalışma, bankacılık eğitiminin sektör dinamiklerine uygun hale getirilmesine yönelik önemli bir kaynak olup, akademik çevreler, sektör yöneticileri ve politika yapıcılar için yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the alignment between banking education in Turkey and the skill requirements of the banking sector. The banking industry is undergoing rapid transformation due to technological advancements, financial innovations, and digitalization, which, in turn, reshape the competencies expected from employees. In this context, the study evaluates the extent to which university-level banking education curricula in Turkey align with the evolving demands of the sector. The research first analyzes the current structure and content of banking education programs in Turkey. Subsequently, the skill requirements of the banking sector are identified through scope validity analysis and the DEMATEL method. The findings indicate a growing demand for professionals with expertise in digital banking, big data analytics, blockchain technologies, cybersecurity, and customer relationship management. However, the study also reveals that existing banking curricula remain predominantly focused on traditional finance and accounting, failing to adequately address the sector's evolving needs. Based on these findings, the study recommends curriculum revisions, an increased emphasis on practical training, and stronger collaboration between universities and the banking industry. By bridging the gap between education and industry expectations, these measures can enhance workforce preparedness and contribute to a more resilient and innovative banking sector. This study serves as a valuable resource for academics, industry professionals, and policymakers, offering insights into the development of a more adaptive and future-oriented banking education framework.