Halk bilimi bağlamında kültürel diplomasi ve Türkiye örneği (TİKA, TÜRKSOY, YEE, YTB)
Cultural diplomacy in the context of folklore: the case of Türkiye (TİKA, TÜRKSOY, YEE, YTB)
  1. Tez No: 937718
  2. Yazar: TUBA BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 497
Özet
Küreselleşmenin her alanı yeniden şekillendirdiği günümüz dünyasında kültür; iletişim teknolojilerinin aktarım gücüyle birlikte ülkelerin iç ve dış politikaları üzerinde belirleyici bir boyut kazanmıştır. Bu durum, kültüre yeni bağlamlar içerisinde çok boyutlu işlevler yüklerken yeni terimlere de yaygınlık kazandırmıştır. Bu terimlerden kültürel diplomasi; 1960'lı yıllarda ABD'de farklı toplumlarla teması propagandadan ayırma gayesiyle işlerlik kazandırılan kamu diplomasisi teriminin 2000'li yıllardaki yeni uygulama biçiminin adı olarak ortaya çıkmıştır. Öte yandan, kültür tarihsel akışta beyliklerden krallıklara imparatorluklardan ulus -devletlere kadar farklı iktidar yapılanmalarında bir güç ve iletişim aracı olarak kullanılagelmiştir. Dolayısıyla kültürel diplomasi, diplomasinin devletten devlete işleyişinin devletten halka ve halktan halka uzanan çok katmanlı bir yapıya dönüşümünü ifade etmektedir. Böylece diplomasiye; dışişleri bakanlıklarının yanı sıra dil enstitüleri, kalkınma ajansları, diaspora kurumları, öğrenci değişim programları, STK'ları, özel sektörü hatta sıradan vatandaşları içeren geniş bir aktör kadrosuyla yeni bir kapsam kazandırılmıştır. Kültürel diplomasinin iki boyutlu yapısı bu kavramın bütüncül olarak ele alınmasını gerektirmektedir. Tezde kültürel diplomasinin kuramsal çerçevesi ve tarihsel gelişimi üzerinden halk bilimi bakış açısıyla değerlendirmeler yapılmıştır. Kültürel diplomasinin uygulama alanları ile halk biliminin araştırma alanları arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Kültürel diplomaside bir sorun alanı olan uygulama alanlarının sınıflandırılmasına halk biliminin kuramsal birikimiyle bir model oluşturulmuştur. Son olarak kamu kurumlarının aktör olarak belirlendiği Türkiye'nin kültürel diplomasi uygulamaları niteliksel olarak tartışılmış ve halk bilimi perspektifinden öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where globalization reshapes every domain, culture has been determining factor in the policies of countries, through the communication technologies. This situation has assigned multidimensional functions to culture and contributed to the use of new terms. One of these terms, cultural diplomacy, emerged in the 2000s as a new form of the term public diplomacy, which was introduced in the 1960s in the U.S. to distinguish engagement with different societies from propaganda. Historically, culture has served as a means of power and communication in various forms, from principalities to kingdoms, from empires to nation-states. Therefore, cultural diplomacy reflects the transformation of diplomacy from a state-to-state process into a multilayered structure that includes state-to-society and society-to-society. Thus, diplomacy has gained a new scope by involving a wide range of actors beyond ministries of foreign affairs, including language institutes, development agencies, diaspora organizations, student exchange programs, NGOs, the private sector, even ordinary citizens. The dual structure of cultural diplomacy necessitates a holistic approach. The thesis evaluates the theoretical framework and historical development of cultural diplomacy from a folklore perspective. The relationship between the cultural diplomacy applications and the research domains of folklore studies examined. A model for classifying the application areas—which represent a problematic dimension—has been developed using the theoretical background of folklore. Finally, Türkiye's cultural diplomacy practices, where public institutions are identified as primary actors, have been qualitatively discussed, and recommendations have been proposed from a folklore perspective.