Teori-pratik boşluğu ve kadın çalışanların karşılaştığı sorunlar: Sistematik ve nitel bir inceleme
Problems faced by women cooks and the theory-practice gap: A qualitative and systematic reflection
  1. Tez No: 937726
  2. Yazar: SELÇUK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Teori-pratik boşluğu, bilimsel çalışmaların gerçek yaşamla ilişkilendirilememesi ve tam anlamıyla uygulanamaması olarak tanımlanmaktadır. Yapılan tanımlama sonucunda, bu boşluğun bilimsel araştırmalar, uygulama süreçleri ve araştırmacı ile uygulayıcı arasındaki ilişki düzeyinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Teori-pratik boşluğunun geniş kapsamlı olması, kadınların da bu sorun alanına dahil olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, kadınların karşılaştıkları sistematik sorunları ve kadın işçilerin gerçek dünyada yaşadıkları zorlukları anlamada önemli bir teorik ve pratik katkı sunmaktadır. Aynı zamanda, tüm çalışanların cinsiyet ayrımı olmaksızın haklarını ve insan onurunu koruyan, daha kapsayıcı ve adil iş yerlerinin oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışma, bilimsel bilginin kadın çalışanların toplumunu ve karşılaştıkları sorunları ne ölçüde yansıttığını ve teori-pratik boşluğunu gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, araştırmacıların kadınların hangi sorunlarını ele aldığı ve bu çalışmaların kadın çalışanların toplumsal gerçekliğini ne kadar yansıttığını incelemek hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırma şu iki soruya cevap aramaktadır: 1.Literatürdeki bilimsel çalışmalar, çalışan kadınların karşılaştıkları sorunları, yani toplumsal gerçekliği yansıtmakta mıdır? 2.Çalışan kadınların, literatürde ele alınmayan başka sorunları var mıdır? Yapılan literatür taramasına göre, çalışan kadınların sıklıkla eğitim, ücret, terfi, sosyal haklar, istihdam, aile-iş çatışması, kadın yöneticilerin davranışları, fiziksel ve psikolojik sorunlar gibi konularda sıkıntılar yaşadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın yöntem bölümünde iki farklı yöntem kullanılmıştır. Birinci yöntemde, sistematik bir analiz yapılarak literatürde sıkça ele alınan kadın çalışan sorunları incelenmiş ve 47 çalışma değerlendirmeye alınmıştır. İkinci yöntemde ise, mutfakta çalışan 25 kadın aşçıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve katılımcıların literatürde belirtilen sorunları deneyimleyip deneyimlemedikleri incelenmiştir. Sonuç olarak, birinci araştırma sorusuna ilişkin veriler değerlendirildiğinde, katılımcıların literatürde sıkça bahsedilen kadın sorunlarını gerçek yaşamda büyük ölçüde deneyimledikleri görülmüştür. İkinci soruya verilen cevap doğrultusunda ise, katılımcıların literatürde ele alınmayan özgün bir sorun yaşamadıkları tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Teori-Pratik Boşluğu, Kadın Aşçılar, Çalışan Kadın Sorunları, Yansıtma
Özet (Çeviri)
The theory-practice gap refers to the inability to effectively connect scientific studies with real-life applications and to fully implement their findings in practical contexts. This gap has been identified as stemming from the nature of the relationships between scientific research, its practical applications, and the roles of researchers and implementers. Notably, the theory-practice gap is often discussed in the context of women's experiences in the workforce. This research holds significant theoretical and practical value in understanding the systematic challenges faced by women and the difficulties encountered by female workers in real-world settings. It also aims to contribute to the creation of more inclusive and equitable workplaces that uphold employees' rights and human dignity, irrespective of gender discrimination. The study highlights the extent to which scientific knowledge reflects the realities and challenges of female employees, while also examining the persistence of the theory-practice gap. The research seeks to investigate how well academic studies address the problems faced by women in the workforce and whether these studies accurately capture the reality of female workers. To this end, the research aims to answer two key questions: Do scientific studies in the literature reflect the social realities and challenges faced by working women? Do working women encounter additional problems that are not addressed in the existing literature? The study found that women in the workforce frequently encounter well-documented issues in the literature, such as education disparities, wage inequality, limited opportunities for promotion, inadequate social rights, employment barriers, family-work conflict, gender-biased managerial behavior, and physical and psychological challenges. Two methods were employed to address the research questions. In the first method, a systematic review was conducted, analyzing 47 studies that focused on recurring challenges faced by female employees as identified in the literature. In the second method, semi-structured interviews were conducted with 25 female cooks working in kitchens, providing firsthand insights into whether their experiences align with those documented in the literature. The findings revealed the following: In response to the first research question, the data indicated that participants' experiences aligned with the challenges frequently discussed in the literature. In response to the second research question, no new or previously unaddressed problems were identified among the participants beyond those already covered in existing studies. KEYWORDS: Theory-Practice Gap, Women Chefs, Working Women's Problems, Reflection