Çocukluk algısı odağında ebeveynlerin ebeveynlik deneyimi: Üç kuşak örneği
Parents' parenting experience focused on childhood perception: A three-generation example
  1. Tez No: 937725
  2. Yazar: VİLDAN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TOR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Çocukluk olgusu içinde yaşanılan toplumun kültürel zemininin yanı sıra tarihsel süreç içerisinde yaşanılan toplumsal değişim dinamiklerinin etkisiyle de farklı anlamlar taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı; tarihsel süreçte değişen çocukluk algısının ebeveynlik anlayışını değiştirdiği görüşünden hareketle üç kuşaktaki ebeveynlerin çocukluk algısının, ebeveynlik tutumlarının, ebeveynliğe ilişkin rol ve sorumluluklarının, ebeveynliğe ilişkin bilgi kaynaklarının ve çocuğa ilişkin beklentilerinin nasıl değişim gösterdiğini betimlemek ve günümüzde oluşan yeni ebeveynlik anlayışını tespit edip kavramsal ve kuramsal çerçeve doğrultusunda tartışıp değerlendirmektir. Nitel araştırma olarak tasarlanan bu çalışma her kuşaktan 5'i anne 5'i baba olmak üzere (yaşlı kuşak, orta kuşak ve genç kuşak) 30 ebeveyn ile 'yarı yapılandırılmış görüşme formuna' bağlı kalarak derinlemesine görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin sonucunda elde edilen veriler belli kategorilere ayrılarak konu ile ilişkili kelimeler ya da cümleler şeklinde kodlanmış ve içerik analizinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; yaşlı kuşak ebeveynlerin görüşlerinin çocuğun ekonomik değeri üzerine yoğunlaştığı, annelerin geleneksel bilgilerine dayalı, çocuğun yetiştirilmesinde sorumluluk üstlendiği, çocukların itaatkar, aileye katkı sağlayan ve bağımlı ilişkiler sürdürmesine ilişkin ebeveynlik anlayışına sahip oldukları belirlenmiştir. Genç kuşak ebeveynlerin çocuğun psikolojik değeri üzerine yoğunlaştığı aile içinde eşlerin çocuğa ilişkin sorumlulukları paylaştığı, çocuklarını korumacı ve demokratik aile tutumlarına dayalı bir biçimde yetiştirdikleri ve özerk bir birey olmalarını isterken diğer taraftan çocukları ile duygusal bağlarını sürdürmeye yönelik ebeveynlik anlayışına sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Orta kuşak ebeveynlerin ise: erkek katılımcılarının çoğunluğunun yaşlı kuşak ebeveynlere benzer çocukluk algısı ve ebeveynlik anlayışına sahipken; orta kuşak kadın katılımcıların ise genç kuşak ebeveynlere benzer çocukluk algısı ve ebeveynlik anlayışına sahip bir geçiş kuşağı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of childhood assumes diverse connotations due to the cultural background of the community as well as the impact of the dynamics of social change experienced in the historical process. The aim of this study is to describe how three generations of parents' perception of childhood, parenting attitudes, parenting roles and responsibilities, sources of information about parenting, and expectations about the child have evolved based on the notion that the changing perception of childhood in the historical process has transformed the concept of parenting, and to identify the new understanding of parenting that has emerged today and to discuss and evaluate it in line with the conceptual and theoretical framework. In this qualitative study, in-depth interviews about parenting experiences were conducted with 30 parents from three generations (older generation, mid-generation and younger generation), 5 mothers and fathers of each generation, using a 'semi-structured interview form'. The data gathered from the interviews were sorted into categories and coded as words or sentences related to the subject and analyzed using content analysis. It was observed that the parents of the older generation involved in the study emphasize the economic importance of the child and reflected an understanding of parenting based on the traditional knowledge of mothers within patriarchal family structures, where mothers assume responsibility for the upbringing of the child, and their children are obedient, contribute to the family and maintain dependent relationships. It has been revealed that young generation parents emphasize the psychological importance of the child, that spouses share responsibilities for the child, that they raise their children based on protective and democratic family attitudes, and that they have a parenting approach that aims to maintain emotional ties with their children while asking them to become autonomous individuals. As for the mid-generation parents, it was observed that the majority of the male participants had similar perceptions of childhood and parenting to the older generation parents, while the mid-generation female participants were a transitional generation with similar perceptions of childhood and parenting to the younger generation parents.