Sosyal medyanın siyasal katılım davranışlarına kuşaklar arası etkisi: Ankara örneği
The intergenerational impact of social media on political participation behaviors: The case of Ankara
- Tez No: 937728
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnternetin ortaya çıkması ve ardından sosyal medya uygulamalarının dünya genelinde yaygınlaşması ile birlikte sosyal medya da bir tür kamusal alan olarak görülmeye başlanmıştır. Sosyal medyanın kamusal alan haline gelmesi ile birlikte de siyasal katılıma yönelik davranışlar da bu mecralara taşınarak çeşitlenmiştir. Yapılan çalışmada sosyal medya uygulamalarının farklı kuşakların siyasal katılımına olan etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Sosyal medya yaygın olarak gençler tarafından kullanılmaktadır ve her geçen gün siyasi alanın da sosyal platformlara kaydığı görülmektedir. Bu nedenle sosyal medyanın siyasal katılıma olan etkilerinin kuşaklar arası farklılıklar bağlamında incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada siyasal katılım kavramı, türleri ve farklı kuşakların siyasal katılım davranışları ele alınmış, araştırmaya dahil edilen kuşaklar tanımlanmıştır; sonrasında ise sosyal medya kavramının gelişimi ve sosyal medyanın toplumsal ve siyasal olaylardaki etkileri incelenmiştir. Ankara ili örneğinde farklı kuşaklar üzerine yapılan saha araştırmasında 502 kişiye ulaşılmıştır. Sosyal dünya içerisinde doğan ve sosyal medyayı aktif olarak kullanan kuşakların sosyal medya üzerinden siyasal katılımlarının diğer kuşaklara oranla daha fazla etki edeceği düşüncesi ile yapılan araştırmanın neticesinde sosyal medyanın kullanımı ve siyasal katılım davranışları bakımından kuşaklar arasında anlamlı farklılıklar bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of the Internet and subsequent proliferation of social media applications around the world, social media has also become a public space of sorts. Social media has become a public space, and political engagement behaviors have been varied. The study aims to investigate the effects of social media practices on political participation of different generations. Social media is widely used by young people, and the political landscape has been shown to shift to social platforms. It is therefore intended to examine the effects of social media on political participation in the context of intergenerational differences. The study identified the concept of political participation, the types of political participation, and the behavior of different generations of political participation, which were included in the study; subsequently, the development of the concept of social media and the effects of social media on social and political events were studied. In the case of the province of Ankara, a field survey of different generations has reached 502 people. Research into the idea that political participation of generations born in the social world and using social media actively has more impact on social media than on other generations has concluded that there are meaningful differences in the use of social media and the behavior of political participation among generations.