Sigorta sektöründe insan kaynakları yönetimi uygulamalarının kariyer planlaması ve kariyer tatmini üzerindeki etkisi: Ankara ilinde bir uygulama
The impact of human resource management practices on career planning and career satisfaction in the insurance sector: A study in Ankara
- Tez No: 937735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sigorta sektöründe, insan kaynakları yönetimi uygulamaları (İKYU) ve kariyer planlaması, çalışanların kariyer tatmini ile bağlılıklarını doğrudan etkileyen kritik faktörlerdir. Etkili İKYU stratejileri, sigorta sektöründeki çalışanların kariyer gelişimini destekleyerek hem bireysel hem de organizasyonel başarıyı artırma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmanın amacı, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının sigorta sektöründeki çalışanların kariyer planlaması ve kariyer tatmini üzerindeki etkilerini incelemektir. Literatürde, İKYU'nun kariyer planlaması ve kariyer tatmini üzerindeki etkilerini sigorta sektörü bağlamında inceleyen çalışmaların sınırlı olması, bu araştırmanın önemli bir boşluğu doldurmasına olanak tanımaktadır. Araştırma, Ankara ilinde faaliyet gösteren sigorta sektöründeki 426 çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler anket tekniği ile toplanmış ve analizler T testi, ANOVA ve Regresyon analizi yöntemleri ile yapılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, insan kaynakları yönetimi uygulamaları kariyer planlamasını %41,9 oranında, kariyer tatminini ise %22,5 oranında açıklamaktadır. Araştırma bulguları, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının, çalışanların kariyer planlaması ve kariyer tatmini üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, çalışanların demografik özelliklerinin bu algılar üzerinde farklılıklar oluşturduğu gözlemlenmiştir. Sigorta sektöründe insan kaynakları yönetimi uygulamalarının, çalışanların kariyer planlaması ve kariyer tatminini artırmaya yönelik daha etkin ve kapsamlı bir biçimde uygulanması gerektiği vurgulanmıştır. Bu bulgular, sigorta sektöründe çalışan bağlılıklarını güçlendirecek ve sektördeki genel verimliliği artıracak stratejilerin geliştirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the insurance sector, human resource management practices (HRMP) and career planning are critical factors that directly affect employees' career satisfaction and organizational commitment. Effective HRMP strategies have the potential to support employees' career development, thereby enhancing both individual and organizational success. The aim of this study is to examine the effects of human resource management practices on career planning and career satisfaction of employees working in the insurance sector. The limited number of studies in the literature focusing specifically on the effects of HRMP on career planning and career satisfaction within the context of the insurance sector highlights the research gap this study aims to address. The research was conducted with 426 employees working in insurance companies operating in Ankara. Data were collected through a questionnaire and analyzed using T-tests, ANOVA, and regression analysis methods. According to the regression analysis results, human resource management practices explain 41.9% of career planning and 22.5% of career satisfaction. The findings indicate that HRMP have a significant impact on employees' career planning and career satisfaction. In addition, it was observed that employees' demographic characteristics create differences in their perceptions of these practices. The study emphasizes the need for more effective and comprehensive implementation of HRMP in the insurance sector to enhance employees' career planning and satisfaction. These findings also underline the importance of developing strategies that strengthen employee commitment and increase overall efficiency in the sector.