Bölgesel kalkınmada kalkınma ajanslarının rolü: Fırat Kalkınma Ajansı örneği
The role of development agencies in regional development: A case study of the Fırat Development Agency
- Tez No: 937736
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE GÜNEŞER BOZDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bölgesel kalkınma politikalarının uygulanmasında kalkınma ajanslarının rolünü incelemekte ve bu çerçevede Fırat Kalkınma Ajansı'nı (FKA) örnek olay olarak ele almaktadır. Küreselleşmenin etkisiyle artan bölgesel eşitsizliklerin giderilmesi, sürdürülebilir ve dengeli kalkınma politikalarının hayata geçirilmesini zorunlu kılmıştır. Kalkınma ajansları, yerel dinamikleri harekete geçirerek bölgesel potansiyelin değerlendirilmesinde önemli aktörler olarak ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda çalışma, FKA'nın kurumsal yapısını, faaliyet alanlarını, sunduğu destekleri ve bölgedeki etkilerini analiz etmektedir. Yöntem olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmış; ajansın yayımladığı raporlar, stratejik belgeler ve ajans tarafından desteklenen projeler, sektöreler ve kurumlar temel analiz kaynakları olmuştur. Sonuç olarak, Fırat Kalkınma Ajansı'nın bölgesel kalkınmaya katkı sunduğu, ancak bazı yapısal ve uygulamaya dönük sorunların etkinliği sınırladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of development agencies in the implementation of regional development policies in Turkey, with a particular focus on the Fırat Development Agency (FDA) as a case study. The increasing regional disparities brought about by globalization have made the implementation of sustainable and balanced development policies a necessity. Development agencies have emerged as key actors in utilizing regional potential by mobilizing local dynamics. Within this context, the study analyzes the institutional structure of the FDA, its fields of activity, the support mechanisms it offers, and its impact on the region. A qualitative research method has been employed, using the agency's published reports, strategic documents, and data on projects, sectors, and institutions supported by the agency as primary sources. The findings reveal that the Fırat Development Agency has made contributions to regional development; however, certain structural and implementation-related challenges have been identified that limit its overall effectiveness