Çerkeslerde dansın toplumsal ve kültürel rolü
Social and cultural role of dance in Circassians
  1. Tez No: 937741
  2. Yazar: ÜMMÜHAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Ballet and Dance, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Kuzey Kafkasya'nın otokton (yerli) halklarından olan Çerkesler, 19. yüzyılda Çarlık Rusya'sının yayılmacı politikaları sonucunda kitlesel olarak Osmanlı topraklarına göç etmek zorunda kalmışlardır. Günümüzde Türkiye'de, net bir sayı olmamakla birlikte, yaklaşık üç milyon Çerkes nüfusun yaşadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, Çerkeslerin gündelik yaşamında önemli bir yeri olan halk dansları ve dansın toplumsal ve kültürel rolü konu edilmiştir. Dansın Çerkeslerin yaşamında ve kültüründeki yeri, bireysel sosyal ve kültürel işlevleri, kültürel bellek ve kimlik inşasındaki rolü araştırmanın temel odağını oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve fenomenolojik desen tercih edilmiştir. Veriler, kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen 117 kişiyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiş; ayrıca doküman analizi ve katılımlı gözlemlerle desteklenmiştir. Böylece kültürel pratikler hem deneyimsel hem de gözlemsel boyutlarıyla kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Çalışma Türkiye'deki Çerkes topluluklarıyla sınırlandırılmış, Kafkasya'daki Çerkesler veya diasporadaki diğer gruplar araştırmaya dahil edilmemiştir. Verilerin analizinde tematik analiz ve betimsel analiz yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Çalışma, işlevselcilik, sembolik etkileşimcilik, ritüel kuramı, performans teorileri, kolektif ve kültürel bellek yaklaşımları ile kimlik teorileri çerçevesinde yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, Çerkes toplumunda dansın aidiyeti ve grup içi dayanışmayı güçlendiren bir tutkal, kültürel kimliğin inşasında ise etkili bir araç olduğu belirlenmiştir. Dansın, yalnızca bir eğlence değil, toplumsal normların, değerlerin ve kültürel belleğin aktarıldığı ve yeniden üretildiği bir ritüel alanı olduğu; Çerkes kimliğinin sürdürülmesinde hem hatırlama pratiği hem de kültürel direniş aracı olarak işlev gördüğü anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Circassians, one of the autochthonous (indigenous) peoples of the North Caucasus, were forced to migrate en masse to Ottoman lands as a result of the expansionist policies of Tsarist Russia in the 19th century. Today, while an exact figure is unavailable, it is estimated that around three million Circassians live in Turkiye. In this study, folk dances, which have an important place in the daily life of Circassians, and the social and cultural role of dance are discussed. This research primarily examines the significance of dance in Circassian life and culture, its distinct social and cultural functions, and its contribution to cultural memory and identity formation. The place of dance in the life and culture of Circassians, its individual social and cultural functions, its role in cultural memory and identity construction constitute the main focus of the research. The study employed a qualitative research method and used a phenomenological design. The data were acquired via semi-structured interviews with 117 individuals selected by the snowball sampling approach, supplemented by document analysis and participant observations. Cultural practices were thoroughly assessed in both experience and observational aspects. The investigation was limited to Circassian populations in Turkey, excluding Circassians in the Caucasus and other diaspora groups. Thematic and descriptive analytic methodologies were employed concurrently to study the data. The study was analysed via the lenses of functionalism, symbolic interactionism, ritual theory, performance theories, collective and cultural memory frameworks, and identity theories. The research concluded that dance in Circassian society serves as a cohesive force that enhances belonging and unity within the group, while also functioning as an effective instrument in the formation of cultural identity. Dance serves not merely as entertainment but also as a ritualistic space where social norms, values, and cultural memory are conveyed and reproduced; it operates as both a practice of remember and a vehicle for cultural resistance in preserving Circassian identity