19-25 yaş grubundaki genç erişkin diyabetes mellituslu hastalarda anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of anxiety levels in young adults (19-25 years) with diabetes mellitus
  1. Tez No: 70214
  2. Yazar: HALE TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırma 19-25 yaş arası genç erişkin grupta olup hastalık yaşı 3 ay, 1 yıl ve 5 yıl olan diyabetiklerin anksiyete düzeylerini tespit etmek amacıyla tanımlayıcı ve analitik olarak planlanmıştır. Araştırma: Eylül 1996-Eylül 1997 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde, toplam 130 diyabetik hasta ve 50 sağlıklı birey üzerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında sosyodemografık ve hastalık özelliklerini sorgulayan bir görüşme formu, hasta ve kontrol gruplarının durumluk ve sü rekli anksiyete düzeylerini belirleyebilmek için Spielberg ve arkadaşlarının“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizleri SPSS istatistik paket programs ile,“ki-kare testi”,“varyans analizi”,“t testi”,“çift yönlü varyans”ve“korelasyon analizi”kullanılarak yapılmıştır. Çalışma grubumuzdaki durumluk ve sürekli anksiyete düzeyleri incelendiğinde; I. grupta durumluk ve sürekli anksiyetenin %73.3(n=22) ora- 1 g nında orta derecede, Il.grupta durumluk anksyietenin %62(n=31) oranında orta derecede, sürekli anksiyetenin %78(n=39) oranında orta derecede, III.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF ANXIETY LEVELS IN YOUNG ADULTS (19-2S YEARS) WITH DIABETES MELLITUS This descriptive and analytic study was designed to determine anxiety levels of young-adults at 19-25 years age group, with disease duration of three months, one year, and five years. The study was performed between September 1996-1997 and included 130 patients with diabetes mellitus who were under the follow-up of Diabetes Research and Follow-up Center in Istanbul Medical Faculty of Istanbul University. Fifty healthy individuals were enrolled as controls. A questionnaire was administered to obtain sociodemographic characteristics and disease features and anxiety levels of the patients and control subjects were evaluated using the Spielberger State Trait Anxiety Scale. Statistical analyses were made by“x2”test» analysis of variance,“t”test, two-way analysis of variance, and correlation analysis using the SPSS statistical package. In the patient population, the study showed moderate state and trait anxiety levels in the first group (73.3%, n=22); moderate state (62%, n=31) and trait (78%, n=39) anxiety levels in the second group, and mild state anxiety (62%, n=31) and moderate (66%, n=33) trait anxiety levels inthe third group. In the control group, state and trait anxiety levels were mild with (96%, n=48).