Türkiye'de antrenör eğitiminin yeterliliği ve atıcılık sporuna özgü değerlendirilmesi
The adequacy of coach education in Turkey and its evaluation specific to shooting sports
  1. Tez No: 937745
  2. Yazar: MEHMET ABIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki antrenör eğitiminin yeterliliği üzerine araştırmalar yaparak, halihazırda sahada görev alan, gönüllü antrenörlük yapan veya emekli olmuş antrenörlerin bu eğitime karşı görüşlerini almaktır. Türkiye'deki antrenör eğitiminin eksikliklerini tespit ederek, antrenörlerin de bilgi, birikim ve tecrübelerinden faydalanarak, daha kaliteli bir eğitim verilebilmesi için tavsiyeler sunmaktır. Atıcılık ve Avcılık Federasyonundan güncel antrenör sayıları temin edilmiş, toplam 307 atıcılık antrenörünün katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma tekniğine göre nicel bir çalışmadır. Bu teknik, toplanan verilerin sayısal bir şekilde işlenip yorumlanmasını hedefler ve araştırmanın amaçlarına ulaşmasında önemli bir rol oynar. Dawson (2015)'e göre, verilerin bu analizler için istatistiksel bir çerçeveye oturtulması, elde edilen sonuçların daha anlamlı ve güvenilir olmasına katkı sağlar. Bu bağlamda, SPSS 25 programı kullanılarak verilerin ayrıntılı analizi gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara ilişkin tanıtıcı bulgular ve katılımcıların antrenörlük eğitimine ilişkin görüşlerine ait bulgular aritmetik ortalama, standart sapma ve frekans analizi gibi tanımlayıcı istatistik yöntemleri kullanılarak tespit edilmiştir. Antrenörlük eğitiminin yeterliği, etkinliği ve eğitim verene katkısı arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile tespit edilmiştir. Antrenörlük eğitiminin yeterliği ve etkinliği arasındaki ilişkide eğitim verene katkının düzenleyici rolünün tespiti için Hayes'in (2013) Process yaklaşımı kullanılarak ve Baron & Kenny (1986) modeline uygun olarak regresyon analizi yapılmıştır. Antrenörlük eğitiminin yeterliği, etkinliği ve eğitim verene katkısı ile ilgili düşüncelerin demografik ve mesleki özelliklere göre karşılaştırılması için ise bağımsız gruplar (ilişkisiz örneklemler) t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma (post-hoc) testleri kullanılmıştır. Bu testler sonucunda bulunan anlamlı farklılıklarının büyüklüğünü tespit etmek için r=√((GA KT)/(Top. KT)) ve (d=√(t^2/(t^2+sd))) formülleri kullanılarak (Field, 2009) etki büyüklüğü hesaplamaları yapılmıştır. Bulunan değerlerin 0,1 olması küçük, 0,3 olması orta, 0,5 ve üzerinde olması büyük ölçüde farklılık olarak değerlendirilmiştir (Field, 2009).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct research on the adequacy of coach education in Turkey and to get the opinions of coaches who are currently working in the field, volunteer coaches or retired coaches about the quality of this education. The aim of this study is to identify the deficiencies of coach education in Turkey and to provide recommendations for a more qualified education by making use of the knowledge, experience and knowledge of coaches. The current number of coaches was obtained from the Shooting and Hunting Federation and the study was conducted with the participation of a total of 307 shooting coaches. This study is a quantitative study according to its technique. This technique aims to process and interpret the collected data in a numerical way and plays an important role in achieving the objectives of the research. According to Dawson (2015), placing the data in a statistical framework for analytical purposes contributes to the aim of making the results obtained more meaningful and reliable. In this context, a detailed analysis of the data was conducted using the SPSS 25 program. Descriptive findings about the participants and their views on coaching education were determined using descriptive statistical methods such as arithmetic mean, standard deviation and frequency analysis. The relationships between the adequacy and effectiveness of coaching education and its contribution to the trainer were determined by Pearson correlation analysis. In order to determine the moderating role of trainer contribution in the relationship between the adequacy and effectiveness of coaching education, regression analysis was conducted using Hayes' (2013) Process approach and in accordance with the Baron & Kenny (1986) model. Independent groups (unrelated samples) t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey HSD multiple comparison (post-hoc) tests were used to compare the opinions about the adequacy, effectiveness and contribution of coaching education to the trainer according to demographic and professional characteristics. To determine the magnitude of significant differences found as a result of these tests, the formulas of r=√((GA KT)/(Top. KT)) and (d=√(t^2/(t^2+sd))) (Field, 2009) are used and impact calculations were made. A value of 0.1 was considered as a small difference, 0.3 as a moderate difference, and 0.5 and above as a large difference (Field, 2009).