Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 1999-2000 yılı özel yetenek sınavının analizi
Analysis of 1999-2000 special abilities test of A.I.B.U. school of physical education and sport
- Tez No: 93777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA BAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, A.İ.B.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü 1999-2000 Yılı Özel Yetenek Sınavı'nın analizini yapıp, kazanan adayların ÖSS puanları, OÖBP'lan, YTTP'ları ile 1. Sımf akademik başarılan arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Bir diğer amaç ise, yetenek sınavı sırasında adayların ölçülen değerleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını incelemektir. Araştırma, yaş ortalamaları 19,19 ± 1,22 yaş olan 480 erkek ve yaş ortalamaları 19,73 ± 1,03 yaş olan 123 bayan olmak üzere A.İ.B.Ü. BESYO 1999-2000 Yılı Özel Yetenek sınavına katılan toplam 603 denek üzerinde yürütülmüştür. Deneklerin yetenek test derecelerinin elde edilmesinde; 12 dakika Cooper testinde Casio marka 1/100 sn ölçekli el kronometresi, 400 m. koşu ve koordinasyon testinde 1/100 sn ölçekli Prosport Fotosel ve kronometre, esneklik test ölçümünde 56 cm ölçekli, otur-eriş test sehpası ve dikey sıçrama testinde A.İ.B.Ü. BESYO öğretim elemanlarının modifiye ettiği 110 cm ölçekli dikey sıçrama bataryası kullanılmıştır. Verilerin analizi“SPSS 8.0 for windows”paket programında yapılmış, değişkenler arasındaki ilişkiye Pearson korelasyon tekniği ve değişkenler arasındaki farka independent-Sample T-test'i kullanılarak bakılmıştır. Yetenek sınavına katılan erkek ve bayan adayların yetenek testlerinde ölçülen değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p0,05) Yetenek sınavım kazanan erkek ve bayan adayların OÖBP ile akademik basanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlemlenmemiştir (p>0,05). IXYetenek sınavını kazanıp I. öğretimde okuyan erkek öğrencilerde YTTP'ları ile akademik başarılan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken (p0,05). Yetenek sınavını kazanıp 1. öğretimde ve 11.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was; (1) to investigate the relationship between academic achievement and ÖSS, OÖBP, YTTP scores and (2) to investigate the relationship between the ability scores of participated student by analyzing 1999-2000 Special Ability Test of School of Physical Education and Sports Department in A.I.B.U. A total of 603 subjects participated in this research. 480 of them were male with a mean of 19,19 ± 1,22 years old and 103 of them were female with a mean of 19,73 ± 1,03 years old. The instruments of this study were; (1) Casio hand chronometer (1/100 sec) for Cooper test; (2) Prosport Fotocell (1/100 sec) for 400 m. and coordination tests; (3) sit and reach table for flexibility (max:56 cm); (4) vertical jump apparatus modified by Al.B.U P.E.S.D instructors for vertical jump (max: 1 10 cm). The data were analyzed by SPSS 8.0 version for windows. The relationship among the variables assessed through Pearson Product Movement and the differences between variables were assessed through Independent Sample-T-Test. As expected, there were significant relationship among the variables of this study (p.05). XIIt also was found that there was no significant relationship between OÖBP and academic achievement of male and female candidates who were successful at special ability test (p>.05). The results of this study indicated that there was a significant relationship between YTTP scores and academic achievement of male candidates who enrolled in first education (p.05).