Global finansal kriz ortamında risk yönetim tekniği olarak swap işlemleri
Swaps in the global financial crisis as a risk management technique
- Tez No: 93776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Globalleşme ve liberal düşüncelerin yaygınlaşması ile birlikte uluslararası piyaslarda sermaye hareketleri çok hızlı bir şekilde gerçekleşmeye başlamıştır. Bunun sonucunda dünyanın herhangi bir ülkesinde ortaya çıkan bir finansal kriz çok hızlı bir şekilde diğer ülkelere yayılabilmektedir. Bu durumdan şirketler etkilenmektedir. Ulusalararası finansal piyasalardaki faiz oranlan ve döviz kurundaki değişiklikler, yabancı para cinsinden borcu mevcut olan şirketlerin borç yüklerini arttırabilmektedir. İşletmeler özellikle finansal kriz ortamlarında bu tür risklerle daha fazla karşılaşmaktadırlar. Global finansal kriz onamalarında, döviz kurunda ve faiz oranlarında ani ve büyük dalgalanmalar ortaya çıktığı için, işletmeler çok yüksek finansal risklere maruz kalmaktadırlar. Özellikle bilgi iletişim teknolojisindeki çok hızlı gelişmelerle birlikte, uluslararsı finansal piyasalardaki değişiklikler, bütün dünya finansal piyasaları ve yatırımcıları tarafindan zamanında öğrenilebilmektedir. Bu değişikliklere dünya piyasalarından ani tepkilerin gelmesi faiz ve döviz kurunda beklenmedik dalgalanmaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bütün bu gelişmelere bağlı olarak işletmeler, finansal yatırımcılar, bankacılar ulusal ve daha çok uluslarası piyasadaki verilerin beklenmedik bir şekilde değişiklikler göstermesinden kaynaklanan finansal risklerden kendilerini korumak için her geçen gün yeni risk yönetim teknikleri geliştirmektedirler. Özellikle global finansal kriz ortamında, döviz ve faiz oranındaki dalgalanmalardan kaynaklanan finansal risklerin ortadan kaldırılması için swap işlemleri, gelişmiş merkez ülkeleri başta olmak üzere artan yoğunlukta kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Asya Global Finansal Krizi ele alınarak, işletmelerin karşılaştıkları finansal riskler incelenmiş, finansal risk yönetim tekniği olarak swap işlemlerinin nasıl kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the acceptance of globalization and liberal ideas by many countries in the world, international funds has started to move so fast. In this case, financial crisis taking place in a country can affect many countries in the world. Most of companies have been affected. Changes in interest and exchange rates in international financial markets, increases companies' debt that has the loan in terms of foreign money. Particularly, companies have been affected more deeply in global financial crises, than stable economy. Since sharp and big changes occoured in the interest and exchange rates during the financial crises, companies incure high financial risks. With the rapid developments in telecommunications and computer technology, changes in international financial markets could have been learned on time by many companies and financial institutions all around the world. Because International financial markets reacts to this changes at the moment, unexpected movements in the interest and exchange rates have taken place. Financial investors, banks and companies have to use different financial risk management techniques to hedge their financial risks. They have tried to find out new risk management tools. Swap contracts have been used mostly by developed countries to get rid of financial risks coming from unexpected rapid changes in interest and exchange rates. In this study, Asian global financial crisis has been surveyed, financial risks being faced by companies have been examined. In this case, how can swap be used as a financial risk management tool -especially during financial crisis- has been handled. VI