La lutte paradoxale contre les angoisses dans la problématique des toxicomanies
Uyuşturucu bağımlılığı sorununda kaygılara karşı paradoksal mücadele
  1. Tez No: 937771
  2. Yazar: İLKYAZ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELINE BARRIOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Nice-Sophia-Antipolis
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma tezi, uyuşturucu bağımlısının depresif (kaybetme) kaygısına ve perseküsyon kaygısına karşı içsel ve paradoksal mücadelesine odaklanmaktadır. Bireye özgü bir karşılaşmadan yola çıkarak, erken dönem anne-çocuk ilişkisi ile uyuşturucu bağımlısının toksik nesneyle sürdürdüğü ilişki arasındaki bağlantıyı sorgulamaya karar veriyoruz. Bu, bizi annelik nesnesiyle birleşme ve annelik nesnesinden ayrılık sorusunu incelemeye yöneltiyor. Böylelikle, bağımlı kişinin depresif kaygı ve perseküsyon kaygısıyla baş etmek için madde bağımlılığı olan öznel bir çözüm yarattığı hipotezini ortaya koyuyoruz. Görünüşe göre toksik nesneyi alma anı, kendisinin çok güçlü olduğu ve nesneyi kaybetme kaygısı yaşamadığı annesel birleşme durumuna geri dönme yanılsamasına girmesine“hizmet ediyor”. Ancak, bu onun varlığını tehdit eder hale geliyor ve özne kaygılanıyor. Bu nedenle, yoksunluk, eksikliği hissetmek için bedeniyle yeniden bağlantı kurmasına“hizmet ediyor”ama aynı zamanda düşleminde nesneyi“kaybetmiş”olacağı için kaygı da yaratıyor. Dolayısıyla bu kısır döngüyü, yaşam dürtüsü ile ölüm dürtüsü (S. Freud) arasında paradoksal bir mücadele, aynı zamanda; kaygılara karşı paranoid-şizoid konum ile depresif konum (M. Klein) arasında paradoksal bir mücadele olarak adlandırıyoruz. Bu araştırma makalesi böylece öznenin anne nesnesi ve toksik nesne ile ilişkisini sorgulamayı amaçlamaktadır. Bu farklı kavramlar arasındaki epistemolojik kopuklukları da işaret ederek, otoerotizm ve birincil narsisizm gibi Freudcu kuramsal kavramların yanı sıra geçiş alanı gibi Winnicottçu kavramları da kullanıyoruz.
Özet (Çeviri)
This research thesis focuses on the internal and paradoxical struggle against the depressive anxiety and the intrusion anxiety in the drug addict subject. From a singular encounter, it was decided to question the link between the early mother-child relationship and the relationship that the addicted subject maintains with the toxic object. This leads to the examining of the fusion with and separation from the maternal object. Thus, it was hypothesized that the drug addict subject creates for himself the subjective solution of“toxicomania”, in order to cope with depressive anxiety and the intrusion anxiety. It seems that the moment of injecting a toxic object“serves”him to enter into the illusion of returning to the maternal fusional state where he is all-powerful and does not experience the anxiety of object loss. However, this becomes threatening for his existence and the subject experiences anxiety. Thus, abstinence would“serve”him to regain contact with his body to feel the lack, but it also generates anxiety as he would have“lost”the object in his fantasy. Therefore, this vicious circle was stated to be a paradoxical struggle between the life drive and the death drive (S. Freud), but also a paradoxical struggle between the paranoid-schizoid position and the depressive position (M. Klein) against the anxiety. Therefore, this research thesis aims to question the relationship of the subject with the maternal object and the toxic object, by using Freudian theoretical concepts such as autoerotism and primary narcissism as well as Winnicottian concepts such as the transitional space, while indicating the epistemological breaks between these different concepts.