Adölesan öğrencilere yönelik verilen bir beslenme seminerinin beslenme bilgi düzeyi ve okul yemekhane atıklarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of a nutrition seminar on adolescent students' nutrition knowledge and school cafeteria food waste
  1. Tez No: 937921
  2. Yazar: MELEK CANSU ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA DERYA İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Adölesan dönemde kazanılan beslenme bilgisi, bireylerin ilerleyen yıllarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmesine, yaşam kalitesinin artmasına ve gıda israfının azalmasına önemli katkılar sağlayabilir. Bu doğrultuda, Tokat ilinde düzenlenen bu çalışma, bir beslenme seminerinin lise öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyleri üzerindeki etkisini ve yemekhane atık miktarına olan yansımalarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Tokat'ta özel bir lisede öğrenim gören 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Katılımcıların yaş ortalaması 15,64±1,00 yıl olarak belirlenmiştir. Veriler, demografik anket, Adölesan Beslenme Bilgi Düzeyi Anketi ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu (Kısa) aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, öğrencilerin seminer öncesindeki beslenme bilgi düzeyleri Adölesan Beslenme Bilgi Düzeyi Anketi kullanılarak ölçülmüş ve belirlenen iki farklı günde yemekhane atık miktarları, besin gruplarına göre ayrılarak araştırmacı tarafından ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Ardından öğrencilere, farklı günlerde iki modülden oluşan sunum destekli beslenme seminerleri verilmiştir. Son aşamada ise seminerin etkinliği, beslenme bilgi testi tekrar uygulanarak ve yemekhane atık miktarları yeniden ölçülerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adequate nutrition knowledge acquired during adolescence is essential for fostering lifelong healthy eating behaviors, enhancing overall well-being, and reducing food waste. This study aimed to assess the impact of a nutrition education intervention on high school students' nutrition knowledge levels and its effect on cafeteria food waste. The study was conducted with 9th, 10th and 11th-grade students study at a private high school in Tokat province. The mean age of participants was 15.64±1.00 years. Data collection tools included a demographic questionnaire, the Adolescent Nutrition Knowledge Questionnaire, and the International Physical Activity Questionnaire (Short Form). At baseline, students' preintervention nutrition knowledge was assessed using the Adolescent Nutrition Knowledge Questionnaire, while food waste in the school cafeteria was quantified by categorizing discarded food into specific food groups over two separate days. Following this, students participated in a two-module, lecture-based nutrition education program incorporating interactive learning strategies. The intervention's effectiveness was evaluated by readministering the nutrition knowledge assessment and re-measuring cafeteria food waste. Statistical analyses were conducted using a 95% confidence interval, with p-values