Doğum sonrası dönemde Ovsynch protokolünden önce Presynch veprogesteron ile ön senkronizasyon uygulanan ineklerde bazıbiyokimyasal faktörlerin ve gebe kalma oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of some biochemical factors and conception rates in cows pre-synchronized with progesterone and Presynch before Ovsynch protocolduring postpartum period
- Tez No: 937920
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amaçları, doğum sonrası laktasyondaki ineklerde Ovsynch öncesi bir ön senkronizasyon protokolü olarak Presynch ve progesteronun birlikte uygulamasının ovaryum aktivitesi ve gebelik oranı üzerindeki etkilerini araştırmak ve bu süreçte bazı hormonal, biyokimyasal ve metabolik değerlerin elde edilen sonuçlar üzerindeki etkilerini değerlendirmekti. Bu çalışmada, normal doğum yapan ve doğum sonrası dönemde genel ve üreme sağlığı açısından herhangi bir sorun yaşamayan, yaşları 2 ile 6 arasında değişen toplam 160 Simental ırkı ve melezi inek materyal olarak kullanıldı. Çalışmanın 35. gününde, tüm hayvanlarda rektal palpasyon ve transrektal ultrason yoluyla ovaryumlarının fonksiyonel durumu incelendi. Grupların homojen dağılımını sağlamak için hayvanların lokalizasyon durumu, vücut kondisyon değerleri, ortalama süt verimi ve ovaryumlarının fonksiyonel durumu gibi faktörler dikkate alındı ve benzer özelliklere sahip hayvanlar bir randomizasyon sistemi kullanılarak gruplar arasında eşit olarak dağıtıldı. Hayvanlar, herhangi bir tedavi uygulanmayan Kontrol grubu (KNT) ve farklı tedaviler uygulanan üç grup olmak üzere toplam dört gruba ayrıldı. KNT grubundaki hayvanlar, gönüllü bir bekleme süresinin ardından (doğum sonrası 49. gün) östrusun davranışsal belirtilerinin ilk gözlemlendiği zamandan yaklaşık 12 saat sonra tohumlandı. Ovsynch (OVS) grubundaki hayvanlara doğum sonrası 61. günden itibaren Ovsynch protokolü uygulandı. Presynch+Ovsynch (PR+OVS) grubu hayvanlara doğum sonrası 35. günde PGF2α uygulandı. 14 gün sonra (49. günde) ikinci PGF2α enjeksiyonu uygulandı ve bunu takip eden 12. günde Ovsynch protokolü (61. günde) başlatıldı. Presynch/İPSA+Ovsynch (PR/IP+OVS) grubu hayvanlara ise doğum sonrası 35. günde PGF2α uygulandı ve 7 gün sonra (42. gün) İPSA yerleştirildi. İkinci PGF2α enjeksiyonu, uygulamadan 7 gün sonra (49. günde) İPSA'nın çıkarılmasıyla birlikte uygulandı. Bu uygulamayı takip eden 12. günde (61. günde) Ovsynch protokolü başlatıldı. Ovsynch protokolünün sonunda, tüm tedavi gruplarındaki hayvanlar ikinci GnRH enjeksiyonunu takip eden 16. saatte (71. günde) tohumlandı. Suni tohumlama sırasında östrusun klinik ve davranışsal belirtileri gözlemlendi. Tohumlama sonrası 40-45. günler arasında gebelikler teşhis edildi. Tüm hayvanlardan doğum sonrası 35. günde ve suni tohumlama sırasında kan örnekleri alınarak progesteron konsantrasyonu, metabolik profil ve oksidatif stres düzeyi analiz edildi. Doğum sonrası 35. günde hayvanların %60.0'ının (96/160) ovaryumlarının fonksiyonel olmadığı tespit edildi. Postpartum 70. güne kadar KNT grubundaki hayvanların %65.6'sı (40/61) kızgınlık gösterdi. Bu oran doğum sonrası 35. günde fonksiyonel ovaryumları olan ineklerde daha yüksekti. Ovsynch protokolünün başlangıcında uygulama gruplarındaki hayvanların ovaryumları üzerinde aktif bir corpus luteum bulunma oranının PR/IP+OVS grubunda (%91.7-22/24), OVS ve PR+OVS gruplarından (sırasıyla %66.7-16/24 ve %83.3-20/24) daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to investigate the effects of Presynch and progesterone co-administration as a pre-synchronization protocol before Ovsynch on ovarian activity and pregnancy rate in postpartum lactating cows and to evaluate the effects of some hormonal, biochemical and metabolic values on the results obtained during this process. The present study was used as material a total of 160 Simmental breed and crossbred cows aged between 2 and 6 years, which gave birth normally and had no problems in terms of general and reproductive health in the postpartum period. On day 35 of the study, the functional status of the ovaries was examined in all animals via rectal palpation and transrectal ultrasound. In order to ensure homogeneous distribution of the groups, the following factors were taken into consideration: localization status, body condition score, average milk yield and functional status of ovaries, and the animals with similar characteristics were distributed evenly among the groups using a randomization system. The animals were divided into four groups, including a Control (CNT) group that received no treatment and three other groups that received different treatments. The CNT group animals were inseminated approximately 12 hours after the time of first observation of behavioural signs of oestrus, following a voluntary waiting period (postpartum day 49). The Ovsynch (OVS) group animals were subjected to Ovsynch protocol starting from postpartum day 61. Presynch+Ovsynch (PR+OVS) group animals were administered with PGF2α on postpartum day 35. The second injection of PGF2α was administered 14 days later (on day 49) and the Ovsynch protocol was initiated on day12 following this application (on day 61). Presynch/CIDR+Ovsynch (PR/CD+OVS) animals were administered PGF2α on postpartum day 35 and CIDR was inserted 7 days later (on day 42). The second injection of PGF2α was administered 7 days after the application (on day 49) with the removal of the CIDR. The Ovsynch protocol was initiated on day 12 following this application (on day 61). At the end of the Ovsynch protocol, all treatment groups animals were inseminated at the 16th hour following the second GnRH injection (on day 71). At the time of artificial insemination, the clinical and behavioural signs of estrus were observed. Pregnancies were diagnosed between 40-45 days after insemination. The concentration of progesterone, the metabolic profile and the level of oxidative stress were analyzed by taking blood samples from all animals on postpartum day 35 and at the time of artificial insemination. It was determined that 60.0% (96/160) of the animals had non-functional ovaries on the postpartum day 35. Until the postpartum day 70, 65.6% (40/61) of the animals in the CNT group were in heat. This rate was higher in cows with functional ovaries on postpartum day 35. It was observed that the rate of presence of an active corpus luteum on the ovaries of the animals in the treatment groups at the beginning of the Ovsynch protocol was higher in the PR/CD+OVS group (91.7%-22/24) than in the OVS and PR+OVS groups (66.7%-16/24 and 83.3%-20/24, respectively).