Biyomedikal uygulamalar için beta-titanyum alaşımlarının üretilmesi
Production of beta-titanium alloys for biomedical applications
- Tez No: 937964
- Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, biyomedikal uygulamalar için yenilikçi ikili ve üçlü titanyum alaşımlarının üretilmesi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında düşük elastisite modülüne sahip Ti-Sn, Ti-Mo, Ti-Mo-Sn esaslı beta titanyum alaşımları üretilmiştir. Tez kapsamında, Ti-Sn, Ti-Mo, Ti-Mo-Sn esaslı ikili ve üçlü titanyum alaşımları geleneksel toz metalurjisi (presleme-sinterleme) yöntemi ile üretilmiş olup; ikili ve üçlü alaşım tozları mekanik alaşımlama (bilyeli değirmen) yöntemi ile hazırlanmıştır. Tozların hazırlanmasının ardından, presleme ile ham numuneler üretilmiştir. Daha sonra ham numuneler 1100-1250 °C arasında 1 saat süre ile sinterlenmiştir. Tez kapsamında, titanyum içerisine ilave edilen alaşım elementlerinin (Mo ve Sn) alaşımın özelliklerine etkileri incelmiştir. Üretilen malzemelerin mikroyapısı tahribatlı (aşınma, sertlik) ve tahribatsız (ultrasonik test, girdap akımları) yöntemler ile incelenmiştir. Ayrıca titanyum alaşımı ürünlerin elektrokimyasal korozyon davranışları yapay vücut sıvısı çözeltisi içerisinde açık devre potansiyel, Tafel, empedans elektrokimyasal spektroskopisi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Titanyum alaşımlarının özellikleri hesaplamalı malzeme mühendisliği esaslı yazılımlar kullanılarak incelenmiş ve kompozisyon optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production and characterization of novel binary and triple titanium alloys for biomedical applications were carried out. In this thesis, Ti-Sn, Ti-Mo, Ti-Mo-Sn based binary and triple beta titanium alloys with low modulus of elasticity were produced. Binary and triple Ti-Sn, Ti-Mo, Ti-Mo-Sn based titanium alloys were produced by traditional powder metallurgy (press-sintering) method. In this thesis, Ti-Sn, Ti-Mo, Ti-Mo-Sn based titanium alloy powders were prepared by mechanical alloying (ball mill) method. Then, the green specimens were produced by hydraulic pressing. Then, the green samples were sintered between 1100-1250 °C for 1 hour. The effects of alloying elements (Mo and Sn) added to titanium on the properties of the titanium alloy were investigated The microstructure of the produced Ti-Sn, Ti-Mo, Ti-Mo-Sn based binary and triple titanium alloys was investigated using destructive (wear test, hardness test) and non-destructive (ultrasonic testing, eddy current test) methods. Additionally, the electrochemical corrosion behaviour of the titanium alloys was investigated in simulated body fluid solution by using open circuit potential, Tafel and electrochemical impedance spectroscopy tests. Properties of the titanium alloys was investigated by computational materials science based softwares and the chemical composition was optimized.