Atmosferik basınç soğuk plazma uygulanan bazı gıda maddelerinde mikotoksin detoksifikasyonunun araştırılması
Investigation of mycotoxin detoxification on some foodstuff by atmospheric pressure cold plasma
- Tez No: 937963
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞAN, PROF. DR. İBRAHİM PALABIYIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, Atmosferik Basınç Soğuk Plazma (ABSP) teknolojisinin, karışık kuruyemiş, buğday ve mısır gibi gıda matrislerinde mikotoksinler üzerine etkinliği araştırılmıştır. Hedef mikotoksinler arasında Aflatoksin B1, toplam Aflatoksinler (B1, B2, G1, G2), Okratoksin A, Zearalenon, Deoksinivalenol ve Fumonisin B1 ve B2 bulunmaktadır. Plazma uygulamaları, doğal olarak kontamine olmuş örnekler, spike yapılan örnekler ve standart toksin çözeltilerine 0-16 dakika arasında değişen sürelerde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ABSP, karışık kuruyemişlerde, buğday ve mısır örneklerinde mikotoksin seviyelerini etkili şekilde azaltmıştır. 16 dakikalık ABSP ile karışık kuruyemişlerde AFB1 doğal örneklerde %24,6, spike örneklerde %88,4; toplam Aflatoksin seviyesi doğal örneklerde %22,7, spike örneklerde %72,7 oranında azalmıştır. Standart çözeltilerde toplam Aflatoksin seviyesi 2 dakikada %76,3 azalmıştır. 16 dakikalık ABSP ile buğdayda Okratoksin A seviyeleri doğal örneklerde %52, spike örneklerde %40,3 oranında azalırken, standart çözeltilerde 4 dakikada %70,3 azalma sağlanmıştır. 16 dakikalık ABSP, mısırda Zearalenon seviyelerini doğal örneklerde %43,1, spike örneklerde %57,9, standart çözeltilerde %74,3 oranında azaltmıştır. Deoksinivalenol seviyelerinde doğal örneklerde %27,8, spike örneklerde %29,2, standart çözeltilerde %47,0 azalma gözlenmiştir. Fumonisin seviyeleri doğal örneklerde %42,7, spike örneklerde %43,4, standart çözeltilerde %51,4 oranında düşmüştür. ABSP, karışık kuruyemişte nem içeriğini azaltırken buğday ve mısırda rutubeti artırmıştır. Yağ, protein, selüloz ve kül seviyelerinde belirgin bir değişiklik olmamıştır. Serbest yağ asitliği ve peroksit sayısı artış göstermiştir. ABSP uygulaması, mineraller üzerinde belirgin bir değişikliğe neden olmamış ve besin değerini korumuştur. L-929 hücre hattında yapılan sitotoksisite testleri, plazma uygulaması sonrası parçalanma ürünlerinin toksisitesinin azaldığını göstermiş olup ABSP'nin güvenli bir yöntem olduğunu desteklemektedir. Bu araştırma, ABSP'nin mikotoksin azaltımında yenilikçi ve çevre dostu bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, plazma parametrelerinin optimize edilmesi ve güvenlik değerlendirmelerinin genişletilmesi gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of Atmospheric Pressure Cold Plasma (APCP) technology on mycotoxins in food matrices such as mixed nuts, wheat, and corn was investigated. Target mycotoxins included Aflatoxin B1, total Aflatoxins (B1, B2, G1, G2), Ochratoxin A, Zearalenone, Deoxynivalenol, and Fumonisin B1 and B2. Plasma treatments were applied for durations ranging from 0 to 16 minutes on naturally contaminated samples, spiked samples, and standard toxin solutions. The results demonstrated that APCP effectively reduced mycotoxin levels in mixed nuts, wheat, and corn samples. With 16 minutes of APCP treatment, AFB1 levels in mixed nuts decreased by 24.6% in naturally contaminated samples and by 88.4% in spiked samples; total aflatoxin levels decreased by 22.7% in natural samples and by 72.7% in spiked samples. In standard solutions, total aflatoxin levels decreased by 76.3% within 2 minutes. In wheat, 16 minutes of APCP reduced Ochratoxin A levels by 52% in natural samples and 40.3% in spiked samples, while a 4-minute treatment resulted in a 70.3% reduction in standard solutions. In corn, 16 minutes of APCP decreased Zearalenone levels by 43.1% in natural samples, 57.9% in spiked samples, and 74.3% in standard solutions. Deoxynivalenol levels dropped by 27.8% in natural samples, 29.2% in spiked samples, and 47.0% in standard solutions. Fumonisin levels were reduced by 42.7% in natural samples, 43.4% in spiked samples, and 51.4% in standard solutions. While APCP reduced moisture content in mixed nuts, it increased moisture levels in wheat and corn. No significant changes were observed in fat, protein, cellulose, and ash levels. However, an increase in free fatty acidity and peroxide value was noted. APCP treatment did not significantly affect mineral content and preserved the nutritional value. Cytotoxicity tests conducted on the L-929 cell line indicated that the toxicity of degradation products decreased after plasma treatment, supporting the safety of APCP as a method. This research highlights APCP as an innovative and environmentally friendly solution for mycotoxin reduction. However, it emphasizes the need for optimization of plasma parameters and further safety evaluations.