Şizofreni tanılı bireylerde iyileşme temelli psikoeğitimin öznel iyileşmeye etkisi
The effect of recovery based psychoeducation on personel recovery in individuals diagnosed with schizophrenia
  1. Tez No: 937972
  2. Yazar: GÜLNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Çalışma, şizofreni tanılı bireylere uygulanan iyileşme temelli psikoeğitim programının öznel iyileşme üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Yöntem: Araştırma ön test-son test randomize kontrollü deneysel desen kullanılarak Ocak-Temmuz 2024 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın örneklemini Toplum Ruh Sağlığı Merkezine kayıtlı çalışma kriterlerini karşılayan (müdahale grubu 29-kontrol grubu 30) toplam 59 katılımcı oluşturdu. Müdahale grubu ile“İyileşme Temelli Psikoeğitim Programı”haftada bir gün ortalama 60 dakika süren, toplam yedi oturum gerçekleştirildi. Müdahale ve kontrol grubuna uygulama öncesi, sonrası ve üç ay sonra izlem olmak üzere“Öznel İyileşmeyi Değerlendirme Ölçeği (ÖzİDÖ)”,“Psikolojik Sağlamlığı Değerlendirme Ölçeği (PSDÖ)”,“Şizofreni Umut Ölçeği (ŞUÖ)”uygulandı. Her iki grup da rutin TRSM hizmetlerinden yararlanmaya devam etti. Verilerin analizinde tanımlayıcı (ortalama, standart sapma, minumum-maksimum, yüzde), karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler (Chi-square Testi, Mann Whitney U Testi ve Friedman) ve kayıp veriler için ITT analizi kullanıldı. Bulgular: Uygulama öncesi müdahale ve kontrol grubu katılımcıları arasında sosyodemografik ÖzİDÖ, PSDÖ ve ŞUÖ ön test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmayıp gruplar birbirine benzer nitelikteydi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effect of a recovery based psychoeducation program on personal recovery among individuals diagnosed with schizophrenia. Method: The pretest-posttest randomized controlled experimental design study was conducted between January and July 2024. The sample consisted of 59 participants registered at a Community Mental Health Center who met the inclusion criteria, with 29 in the intervention group and 30 in the control group. The intervention group participated in the“Recovery Based Psychoeducation Program,”which included seven sessions held once a week, each lasting approximately 60 minutes. The“Subjective Recovery Assessment Scale (SRAS),”“Psychological Resilience Assessment Scale (PRAS),”and“Schizophrenia Hope Scale (SHS)”were administered to both the intervention and control groups at three time points: pre-intervention, post-intervention, and three-month follow-up. Both groups continued to receive routine service care from the Community Mental Health Center. Data analysis included descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum-maximum, percentage), comparative statistical methods (Chi-square Test, Mann-Whitney U Test, and Friedman Test) and ITT analysis for missing data. Results: At baseline, there were no statistically significant differences between the intervention and control groups in terms of sociodemographic characteristics or pretest scores on SRAS, PRAS, and SHS (p>0.05), indicating similarity between the groups.