Farklı sagittal ve vertikal yön anomalilerine sahip hastalarda ark morfolojisinin ve intermaksiller diş boyut oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of arch morphology and intermaxillary tooth size ratios in patients with different sagittal and vertical direction anomalies
- Tez No: 937971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BOLAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, büyüme ve gelişimini tamamlamış farklı sagittal ve vertikal yön anomalilerine sahip bireylerde intermaksiller diş boyut oranlarının ve ark morfolojisini 3 boyutlu çalışma modelleri kullanılarak incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışmada, post pubertal ( PP3u, MP3u, Ru) 103 iskeletsel Sınıf I, 102 iskeletsel Sınıf II, 91 iskeletsel Sınıf III, 92 hipediverjan, 104 hipodiverjan, 100 normodiverjan bireye ait 3 boyutlu çalışma modelleri kullanılmıştır. Bireylerin alçı modelleri, model tarama cihazı ile ( 3Shape R700 Copenhagen, Denmark) taranıp, Orthoanalyzer programı ile ark üzerindeki ölçümleri yapıldıktan sonra gruplar sınıflar arası karşılaştırılmıştır. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerde, bağımsız ikiden fazla grup karşılaştırması söz konusu olduğunda Kruskal-Wallis H testten yararlanılmış, normal dağılım gösteren değişkenlerde One-way ANOVA testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the intermaxillary tooth size ratios and arch morphology in individuals with different sagittal and vertical direction anomalies who have completed their growth and development using 3D study models. Method: In this study, 3D study models of 103 skeletal Class I, 102 skeletal Class II, 91 skeletal Class III, 92 hyperdivergent, 104 hypodivergent, 100 normodivergent individuals were used. The plaster models of the individuals were scanned with a model scanning device (3Shape R700 Copenhagen, Denmark) and the groups were compared between classes after the measurements were made on the arch with the Orthoanalyzer program. In variables that did not show normal distribution, Kruskal- Wallis H test was used when there were more than two independent group comparisons, and One-way ANOVA test was applied for variables that showed normal distribution.