Evaluation of depth of the curve of spee in class I, class II and class III malocclusion
Sınıf I, sınıf II ve sınıf III maloklüzyonunda Spee eğrisinin derinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 937975
- Danışmanlar: Prof. Dr. MUSTAFA HALUK İŞERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışma, Angle Sınıfı I, II ve III maloklüzyonlu bireylerde Spee eğrisinin (COS) derinliğini karşılaştırmayı ve Spee eğrisi derinliği ile overjet ve overbite ölçümleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Boş hipotez, vakalar arasında Spee eğrisi derinliği açısından anlamlı bir fark olmadığı yönündeydi. Materyal ve Metodlar: İstanbul, Türkiye'deki YeniYüzyıl Diş Hastanesi'nden alınan 80 hasta kaydı üzerinde bir çalışma yürütülmüş, bu kayıtlar Angle dişsel maloklüzyon sınıflandırmasına göre dört gruba ayrılmıştır. Spee eğrisinin derinliği mandibular diş modelleri üzerinde ölçülmüş ve tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. ANOVA ve Bonferroni post hoc testleri kullanılarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Spee, overbite ve overjet arasındaki korelasyon katsayılarını belirlemek için korelasyon analizi kullanılmıştır, p-değerleri
Özet (Çeviri)
Purpose: The study aimed to compare the depth of the Spee (COS) curve in individuals with Angle Class I, II, and III malocclusions and examine the relationship between Spee curve depth and overjet and overbite measurements. The null hypothesis was that there was no significant difference in Spee curve depth between cases. Material and Methods: A study was conducted on 80 patient records from YeniYuzyil Dental Hospital in Istanbul, Turkey, dividing them into four groups based on Angle dental malocclusion classification. The depth of the Spee curve was measured on mandibular dental models, and descriptive statistics were calculated. Comparisons were made using ANOVA and Bonferroni post hoc tests. Correlation analysis was used to determine correlation coefficients between Spee, overbite and overjet, with p-values