Rüzgar etkisiyle açılıp kapanabilen kanatçıklı düşey eksenli rüzgar türbini tasarımı ve veriminin belirlenmesi
Design and determination of efficiency of vertical axis wind turbine with shutters capable open and close under the effect of wind
- Tez No: 937993
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YUMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünya üzerinde artan enerji ihtiyacı, çevresel faktörlerden dolayı ülkelerin imzaladığı protokoller, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelimi artırmıştır. IRENA kuruluşunun 2024 yılı raporundaki verilerde bunu kanıtlar niteliktedir. Özellikle rüzgâr enerjisinin denizde ve karada kullanımı için geliştirilen projeler sayesinde; rüzgârın enerji kaynağı olarak kullanımında ciddi artış sağlanmıştır. Rüzgârdan gelen enerjiyi daha fazla kullanabilmek için geniş arazilerde rüzgâr santralleri şeklinde uygulamalar yanında şehir içinde de rüzgâr türbini uygulamaları olmalıdır. Bunun için kurulabilecek dikey eksenli ve küçük ölçekli rüzgâr türbinlerinin yaygınlaşması rüzgârdan daha fazla faydalanılmasını sağlayacaktır. Bu bağlamda geliştirdiğimiz açılıp kapanabilen kanatçıklı düşey eksenli rüzgâr türbini, 3 kanatlı, kanatlar üzerinde tek yönlü açılabilir kanatçıklara sahip olup; mevcut düşey eksenli rüzgâr türbinlerine göre daha yüksek verimle çalışabilecek yapısal özelliklere sahiptir. 3 farklı rüzgâr hızında deneysel çalışmaların yapıldığı türbin üzerinde, her rüzgâr hızında üretilen tork miktarı hesaplanmıştır. Elde edilen veriler teorik hesaplamalar sonucu ortaya çıkarılan değerler ile karşılaştırılmış ve türbin verimi ortaya konulmuştur. Sonuçlar değerlendirildiğinde; mevcut imkânlar dâhilinde imalatı ve deneysel çalışmaları yapılan türbin için verim 4,2 m/s rüzgâr hızında % 15 dolayında bulunmuştur. Yüksek rüzgâr hızlarına çıkılması durumunda verimin düştüğü tespit edilmiştir. Simülasyon analizlerine göre türbin veriminin %23 - % 29 dolayına çıkabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing energy demand in the world and the protocols signed by countries due to environmental factors have increased the tendency towards renewable energy sources. The data in the 2024 report of IRENA proves this. Thanks to the projects developed especially for the use of wind energy at sea and on land; a significant increase has been achieved in the use of wind as an energy source. In order to use the energy coming from the wind more, there should be wind turbine applications in cities as well as wind power plants in large areas. For this purpose, the widespread use of vertical axis and small-scale wind turbines will provide greater utilization of wind. In this context, the vertical axis wind turbine with opening and closing blades (shutters wing) that we have developed has 3 blades, unidirectional opening blades on the blades; It has structural features that can operate with higher efficiency compared to existing vertical axis wind turbines. The amount of torque produced at each wind speed was calculated on the turbine where experimental studies were carried out at 3 different wind speeds. The obtained data were compared with the values obtained as a result of theoretical calculations and the turbine efficiency was revealed. When the results were evaluated; the efficiency for the turbine, which was manufactured and experimentally studied within the available possibilities, was found to be around 15% at a wind speed of 4.2 m/s. It was determined that the efficiency decreased in case of high wind speeds. According to the simulation analysis, it was determined that the turbine efficiency can increase to 23% - 29%.