Yetişkinlerde diyetle alınan fitokimyasalların farklı değerlendirme yöntemleriyle karşılaştırılması
Comparison of dietary phytochemicals in adults with different assessment methods
- Tez No: 937992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bitkisel gıdalarda bulunan fitokimyasallar, oksidatif stres sonucu oluşabilen birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılabilmektedir. Fitokimyasalların diyetle alım miktarlarını değerlendirmek amacıyla fitokimyasal indeks (Fİ), Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), Phenol-Explorer (PE) gibi veri tabanları geliştirilmiştir. Bu çalışmada, yetişkinlerde diyet fitokimyasal alımlarının fitokimyasal indeks, PE ve USDA flavonoid veritabanı kullanılarak hesaplanması; besin tüketim sıklığı anketi ve 24 saatlik besin tüketim kaydı olmak üzere iki farklı diyet değerlendirme aracı ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Konya il merkezinde yaşayan 20-65 yaş arası 430 birey üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların sosyodemografik özelikleri ve beslenme alışkanlıkları anket formu ile sorgulanarak, diyet fitokimyasal içeriğini hesaplamak için besin tüketim sıklığı anketi ve besin tüketim kaydı alınmıştır. Alınan verilerin toplam fitokimyasal içerikleri USDA ve PE flavonoid veritabanından, gıda maddelerinin günlük tüketimleri ile bu gıda maddelerindeki polifenol/flavonoid içerikleri çarpılarak ve fitokimyasal indeks (Fİ) hesabıyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phytochemicals found in plant foods can be used as a preventive and therapeutic agent against many diseases that may occur as a result of oxidative stress. In order to evaluate the dietary intake of phytochemicals, databases such as phytochemical index, United States Department of Agriculture (USDA), Phenol-Explorer (PE) have been developed. When the studies in Turkey were examined, no study was found that evaluated dietary phytochemicals using databases. In this study, it was aimed to compare the dietary phytochemical intakes of adults aged 20-65 with two different dietary assessment tools, namely food consumption frequency questionnaire and 24-hour food consumption record, using phytochemical index, PE and USDA flavonoid database. This study was conducted on 430 individuals aged 20-65 living in the city center of Konya. The participants' sociodemographic characteristics and dietary habits were questioned with a questionnaire form, and a food consumption frequency questionnaire and food consumption records were taken to calculate the phytochemical content of the diet. The total phytochemical contents of the data were determined from the USDA and PE flavonoid databases by multiplying the daily consumption of food items with the polyphenol/flavonoid contents of these food items and calculating the phytochemical index (PI).