Öğrenme güçlüğü olan çocuklarda akademik başarı: Bir meta analiz çalışması
The academic achievement of children with learning disabilities: A meta analysis
- Tez No: 938000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BENGİSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrenme güçlüğü olan çocukların akademik başarılarına etkisinin incelendiği deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçların meta analiz yöntemiyle sentezlenmesi ve çalışmalardaki değişik kriterlerin etkisinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmada meta analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada öğrenme güçlüğüne dayalı öğretim tekniklerinin öğrencilerin akademik başarılarını ele alan, 2004-2023 yılları arasındaki 22 çalışmanın etki büyüklüğü analiz edilmiştir. Çalışma, Öğrenme güçlüğünün akademik öğretimine ait etki büyüklüğü 1.437 olarak hesaplanmıştır. Bulunan bu değer Cohen'in sınıflamasına göre oldukça yüksek bir etki büyüklüğüdür. Öğrenme güçlüğü ile akademik yaşamın, klasik öğrenme yöntemine göre etkisinin daha az olduğu bulunmuştur. Çalışmalarda kullanılan çeşitli kriterlerin etki büyüklüklerine de bakılmıştır. Bu kriterler yayın türü, uygulama süresi, örneklem büyüklüğü, illerin gelişmişlik düzeyleri olarak belirlenmiş, her bir kriter tek tek kendi aralarında gruplara ayrılmış ve etki büyüklükleri analiz edilmiştir. Yayın türünde yüksek lisans tezlerinin yüksek düzeyde etki büyüklüğüne sahip olduğu, örneklem büyüklüğünde orta düzeyde örneklem büyüklüğü, uygulama süresinde 5-8 hafta, illerin gelişmişlik düzeylerine göre genel endeks baz alındığında iki gruptan birinci grup, gelir ve servet durumuna bakıldığında birinci, alt yapı hizmetlerine erişime bakıldığında ise ikinci grupta yer alan illerin yüksek düzeyde etki büyüklüğüne sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to synthesize the results obtained from experimental studies in which the effect of children with learning difficulties on academic achievement is analyzed and the effects of different criteria in the studies are revealed. Meta-analysis method was used in the study. This study analyzed the effect size of 22 studies between 2004 and 2023 that addressed the academic achievement of students with learning disability-based teaching techniques. The effect size of learning disability for academic teaching was calculated as 1.437. This value is a very high effect size according to Cohen's classification. It has been found that academic life has less effect on classical learning than learning. The effect sizes of the various criteria used in the studies were also examined. These criteria were determined as the type of publication, duration of application, sample size, and development levels of the provinces. Each criterion was divided into groups and the effect sizes were analyzed. There is a high effect size of master theses in the type of publication, medium size sample size in sample size, 5-8 weeks in the application period, first group in two groups when the general index is based on the development level of the provinces, first in the case of income and fortune status, access to infrastructure services It was determined that the provinces in the second group had a high effect size.