Annelerde aleksitimi ve duygusal zekanın maternal bağlanmaya etkisinin incelenmesi
The effect of alexithymia and emotional intelligence on maternal attachment in mothers
  1. Tez No: 938006
  2. Yazar: BUSE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MENEKŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Maternal bağlanma, anne ve bebek ilişkisinde olan tatmin edici ve her iki tarafa da haz veren bir etkileşimle oluşur. Maternal bağlanmayı etkileyen birçok faktör vardır. Bu çalışmanın amacı annelerde aleksitimi ve duygusal zekanın maternal bağlanmaya etkisini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel ve ilişki arayıcı olarak planlanan araştırma, Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir devlet hastanesinde Ağustos 2024-Kasım 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini 1-4 ay arası bebeğe sahip olan 382 anne oluşturmuştur. Veriler ''Anne-Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Toronto Aleksitimi Ölçeği“ ve ”Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zeka Ölçeği'' ve“Maternal Bağlanma Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler; ortalama, standart sapma, sayı ve yüzdelik, t testi, ANOVA, pearson korelasyon testi ve basit doğrusal regresyon ile değerlendirildi. BULGULAR: Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması 27,12±4,84'tür. Annelerin ölçeklerden altıkları toplam puan ortalaması sırasıyla Toronto Aleksitimi Ölçeği 55,65±9,76, Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği 151,74±18,02 ve Maternal Bağlanma Ölçeği 100,24 ±3,88 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Maternal attachment is formed by an interaction that is satisfactory in the mother-baby relationship and Junks both sides. There are many factors that affect maternal attachment. The aim of this study is to investigate the effect of alexithymia and emotional intelligence on maternal attachment in mothers. MATERIAL AND METHOD: Cross-sectional and correlational planned research was carried out in a public hospital in the district of Tekirdağ between August 2024 and November 2024. The sample of the study consisted of 382 mothers who had a baby between 1-4 months. Dec. The data were collected using the ''Mother-Baby Introductory Information Form'', the ''Toronto Alexithymia Scale'', the 'Revised Schutte Emotional Intelligence Scale“ and the ”Maternal Attachment Scale". Data; mean, standard deviation, number and percentage, t test, ANOVA, pearson correlation test and simple linear regression were evaluated. RESULTS: The average age of the mothers participating in the study was 27, 12±4, 84. The total score average of the mothers scores from the scales was found to be 55, 65±9, 76 on the Toronto Alexithymia Scale, 151, 74±18, 02 on the Revised Schutte Emotional Intelligence Scale and 100, 24 ±3, 88 on the Maternal Attachment Scale, respectively.