Ebeveynden algılanan psikolojik kontrol ve kendini nesneleştirmenin varoluşsal pişmanlık üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of perceived parental psychological control and self-objectification on existential regret
- Tez No: 938051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada ebeveynden algılanan psikolojik kontrol ve kendini nesneleştirmenin varoluşsal pişmanlık üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen, 18-65 yaş arası okuma-yazma bilen 318 kadın (%78.9) ve 85 erkek (%21.1) olmak üzere toplam 403 kişi oluşturmuştur. Veriler SPSS 25.0 paket programı aracılığı ile analiz edilmişlerdir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Nesneleştirilmiş Beden Bilinci Ölçeği, Çok Boyutlu Varoluşsal Pişmanlık Ölçeği ve Psikolojik Kontrol Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, katılımcıların demografik değişkenlere göre farklılaşma durumu incelenirken 2'li gruplarda Bağımsız Gruplar t Testi, 2'den fazla kategoriye sahip gruplarda Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişki analizlerinde Pearson Korelasyonu, yordayıcılık etkilerinin test edilmesinde ise regresyon analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda, ebeveynden algılanan psikolojik kontrol, kendini nesneleştirme ve varoluşsal pişmanlığın, sosyodemografik değişkenler ile ilişki içinde olduğu saptanmıştır. Değişkenler arası ilişkilere yönelik bulgularda ise; ebeveynden algılanan psikolojik kontrol, ebeveyn saymazlığı, beden gözetimi ve beden utancı ile varoluşsal pişmanlık arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar literatür ışığında tartışılarak gelecekteki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of perceived parental psychological control and self-objectification on existential regret. A correlational survey model was used as the research method. The participants consisted of 403 literate individuals aged 18-65 years, including 318 women (78.9%) and 85 men (21.1%), determined through convenience sampling. The data were analyzed using SPSS 25.0 statistical package program. The data collection tools included a Sociodemographic Information Form, Objectified Body Consciousness Scale, Multidimensional Existential Regret Scale, and Psychological Control Scale. In data analysis, Independent Samples t-Test was used for two-group comparisons, and One-Way ANOVA was used for comparisons involving more than two categories when examining differences based on demographic variables. Pearson Correlation analysis was used to examine relationships between variables, and regression analysis was employed to test predictive effects. The analyses revealed that perceived parental psychological control, self-objectification, and existential regret were associated with sociodemographic variables. Regarding relationships between variables, significant positive correlations were found between perceived parental psychological control, parental disregard, body surveillance, body shame, and existential regret. Results were discussed in light of the literature, and recommendations were presented for field experts and future studies.