Design of an integrated logistics management system for natural disaster
Doğal afetler için entegre lojistik yönetim sistemi tasarımı
  1. Tez No: 938054
  2. Yazar: MOHAMMED BRAHIM MOHAMMED ALSONOUSI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Doğal afetler, insan hayatı ve mülkler üzerinde ciddi tehditler oluşturarak etkili ve entegre lojistik çözümleri zorunlu hale getirmektedir. Bu tür olaylar, hem anlık müdahaleler hem de uzun vadeli iyileştirme süreçleri için doğru planlama ve koordinasyonu gerektirir. Bu tez, afet müdahale operasyonlarının verimliliğini ve etkinliğini artırmak amacıyla Entegre Lojistik Yönetim Sistemi'nin (ILMS) tasarımını hedeflemektedir. Çok yönlü bir araştırma yaklaşımıyla, mevcut lojistik uygulamaları incelenmekte, temel zorluklar belirlenmekte ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS), Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Yapay Zeka (AI) gibi ileri teknolojileri içeren bir çerçeve geliştirilmektedir. Araştırma, literatür incelemeleri ve geçmiş afet olaylarına ilişkin vaka çalışmalarından elde edilen verilere dayanmaktadır. Önerilen ILMS, paydaşlar arasında gerçek zamanlı koordinasyonun, dinamik kaynak tahsisinin ve verilerin sorunsuz entegrasyonunun iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Bunun yanı sıra, lojistik süreçlerin hızlandırılması ve kaynakların etkin kullanımı hedeflenmektedir. Geçerlilik yöntemleri arasında simülasyon modellemesi, uzman değerlendirmeleri ve lojistik performansının karşılaştırmalı analizi bulunmaktadır. Beklenen sonuçlar arasında mevcut uygulamalardaki kritik boşlukların belirlenmesi, afet lojistik yönetimini iyileştirmek için pratik öneriler sunulması ve afet hazırlık ve müdahalelerini geliştirmek için kapsamlı bir çözüm geliştirilmesi yer almaktadır. Çalışma, gelişmiş teknolojilerden ve yenilikçi metodolojilerden yararlanarak afet lojistiğini yönetmek için bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır. Bu bağlamda, önerilen sistemin, afet sonrası müdahale süreçlerinde daha etkin bir yönetim sağlayarak can kaybı ve ekonomik zararı en aza indirmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters continue to pose significant challenges to human lives and properties, necessitating effective and integrated logistical responses. These events, including earthquakes, floods, and hurricanes, often result in devastating loss of life, widespread displacement, and severe damage to infrastructure and economies. This thesis aims to design an Integrated Logistics Management System (ILMS) to enhance the efficiency and effectiveness of disaster response operations. Through a multi-faceted research approach, the study examines current logistics practices, identifies major challenges, and develops a framework that incorporates advanced technologies, including Geographic Information Systems (GIS), the Internet of Things (IoT), and Artificial Intelligence (AI). The research relies on data collected through comprehensive literature reviews, in-depth analyses of past disaster events, and case studies. The proposed ILMS focuses on improving real-time coordination among stakeholders, dynamic resource allocation, and seamless data integration. By leveraging advanced technology, the system is expected to address logistical bottlenecks, improve resource utilization, and ensure faster response times during crises. Validation methods include simulation modeling to test system robustness, expert reviews to refine the framework, and comparative analysis of logistics performance against existing systems. The study not only highlights critical gaps in current practices but also offers practical recommendations for policymakers and disaster response teams. Ultimately, this research contributes to the development of a comprehensive, technology-driven approach to disaster logistics management, aiming to minimize human and economic losses.