Meta tiyatro ve multimedya ilişkisi: Çağdaş performanslarda canlı kamera kullanımı
The connection between meta-theater and multimedia: Exploring the use of live camera in contemporary performances
- Tez No: 938093
- Danışmanlar: DR. ÖZLEM HEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film ve Drama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, meta tiyatro ile multimedya arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Meta tiyatro, tiyatronun kendi yapısal özelliklerini sorgulayan ve seyirciyi aktif bir izleyiciye dönüştüren bir form olarak ele alınır. Tezde, M, a reflection, KAMP ve La Reprise gibi çağdaş eserler üzerinden meta tiyatronun nasıl şekillendiği, multimedya ve canlı kamera kullanımıyla nasıl derinleştiği tartışılmaktadır. Multimedya araçları, özellikle video projeksiyonları ve canlı kameralar, seyircinin kendi bakışıyla sahnede karşılaştığı ve böylece teatral temsili sorgulayan bir etki yaratır. Bu çalışma, meta tiyatronun estetik ve dramatik işlevini, görsel teknolojilerin katkısıyla nasıl güçlendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between meta-theater and multimedia. Meta-theater is explored as a form that questions the structural characteristics of theater and transforms the audience into an active viewer. Through an analysis of contemporary works such as M, a reflection, KAMP, and La Reprise, the thesis discusses how meta-theater is shaped and deepened through the use of multimedia. Multimedia tools, particularly video projections and live cameras, create an effect that encourages the audience to confront the representation on stage with a double perspective, questioning the constructed nature of the performance. This study highlights how meta-theater's aesthetic and dramatic functions are strengthened through the contribution of visual technologies.