Sanayi devrimlerinin karşılaştırılması ve endüstri 4.0 sonrası dönüşen dünya ekonomisi için gelecek analizi
Comparison of industrial revolutions and future analysis for the world economy transformed after industry 4.0
- Tez No: 938115
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Sanayi devrimi en genel tanımıyla; insan ve hayvan gücünden yararlanılan üretim biçiminden makine gücünün hâkim olduğu üretim biçimine geçişi ifade etmektedir. İlk sanayi devrimi mekanik üretime öncülük etmiş, İkinci Sanayi Devrimi seri üretimi mümkün kılmış, Üçüncü Sanayi Devrimi ise bilgisayarların ve internetin devreye girmesiyle üretimde dijitalleşmeyi başlatmıştır. Dördüncü Sanayi Devrimi'ni (Endüstri 4.0) yaşamaya devam ettiğimiz günümüz ekonomisinde ise, gelişme sadece akıllı makine ve sistemlerle ilgili değil, daha geniş kapsamlıdır. Endüstri 4.0; fiziksel, dijital ve biyoloji alanlarındaki teknolojilerin iç içe geçip kaynaşması sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu yeniliğin öne çıkan ana unsurları ise; nesnelerin interneti, akıllı otomasyon, yapay zekâ ve robotlar, dijital güven, mobil ve donanımlı işgücü, büyük veri ve bulut teknolojileri, katmanlı üretim ve akıllı fabrikalar olmuştur. Bu çalışmada; dünyadaki ekonomik dengeleri önemli ölçüde etkileyen ve ekonomik-siyasal hâkimiyetin oluşmasında en büyük öneme sahip olan sanayi devrimlerinin ortaya çıkışına yol açan nedenler; sanayi devrimlerinin olgunlaşma süreci ve sonuçları; üretim, rekabet gücü, ekonomik büyüme, işgücü piyasası, uluslararası ticaret ve çevresel etkiler gibi konularda ortaya çıkmış olan büyük değişimler incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada her sanayi devriminin kendinden bir sonrakinin ortaya çıkmasında, teknolojik anlamda sürekli gelişmesinde ve ekonomiye yön verme konularında etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu etki göz önünde bulundurularak; Endüstri 4.0'ın dünya ekonomisi üzerindeki olası etkileri, olumlu ve olumsuz yönleri ile değerlendirilerek, geleceğe dair beklentiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution, in its most general definition, refers to the transition from a production system based on human and animal power to one dominated by machine power. The first Industrial Revolution pioneered mechanical production, the second enabled mass production, and the third initiated digitization in production with the advent of computers and the internet. In the contemporary economy we are experiencing the Fourth Industrial Revolution (Industry 4.0), which is not only about smart machines and systems but encompasses a broader scope. Industry 4.0 has emerged from the integration and convergence of technologies in the physical, digital, and biological domains. The prominent features of this innovation include the Internet of Things (IoT), smart automation, artificial intelligence and robotics, digital security, mobile and skilled workforce, big data and cloud technologies, additive manufacturing, and smart factories. This study examines and compares the causes leading to the emergence of industrial revolutions, which significantly impact global economic balances and play a crucial role in the formation of economic-political dominance; the maturation process and outcomes of these revolutions; and the major changes that have occurred in production, competitiveness, economic growth, labor markets, foreign trade, and environmental impacts. It concludes that each industrial revolution has been influential in the emergence of the next one, continuous technological development, and guiding the economy. Considering this impact, the potential effects of Industry 4.0 on the global economy, along with its positive and negative aspects, are evaluated and future expectations are discussed.