Ebeveynlerin aşı okuryazarlık düzeyi ve çocukluk aşılarına yönelik tutum ve davranışları
Parents' vaccine literacy level and attitudes and behaviors towards childhood vaccines
- Tez No: 938126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN KOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma Ebeveynlerin Aşı Okuryazarlık Düzeyi ve Çocukluk Aşılarına Yönelik Tutum ve Davranışlarının Belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı türde bir araştırmadır. Araştırma 06.2024 - 09.2024 tarihleri arasında İstanbul Başakşehir ilçesine bağlı Güvercintepe Aile Sağlığı Merkez'ine başvuru yapan 0-14 yaş grubu çocuklara sahip 422 gönüllü ebeveynle gerçekleştirilmiştir. Veriler Sosyo-demografik Özellikler Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Aşıları Hakkında Ebeveyn Tutumları (PACV) Ölçeği ve Aşı Okuryazarlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizleri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 27 istatistiksel analiz programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın analizlerinde iki bağımsız gruba ilişkin ortalama puanlar karşılaştırılırken Bağımsız Gruplar t testi ikiden fazla bağımsız gruba ilişkin ortalama puanlar karşılaştırılırken ise tek yönlü varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcıların %97.6'sı çocuklarına aşı yaptırmıştır. Çocukluk Çağı Aşıları Hakkında Ebeveyn Tutumları Ölçeğine ilişkin ölçek toplam puanının 35.38±17.67 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aims to determine parents' vaccine literacy levels and their attitudes and behaviors toward childhood vaccinations. The research was conducted between June 2024 and September 2024 with 422 volunteer parents of children aged 0-14 years who visited Güvercintepe Family Health Center in Istanbul's Başakşehir district. Data were collected using the Socio-Demographic Characteristics Information Form, the Parent Attitudes about Childhood Vaccines (PACV) Scale, and the Vaccine Literacy Scale. The data were analyzed using the (SPSS) version 27. For comparisons of mean scores between two independent groups, the Independent Samples t-Test was used, while comparisons among more than two independent groups were performed using the One-Way Analysis of Variance (ANOVA). The study revealed that 97.6% of participants vaccinated their children. The total mean score of the PACV Scale was 35.38 ± 17.67.