Yetişkin hastaların sağlık okuryazarlık düzeyine göre acil servisi kullanma durumları ve etkileyen faktörler
Emergency department utilization and influencing factors according to health literacy levels of adult patients
- Tez No: 938125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN KOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, 18-65 yaş arası yetişkin hastaların sağlık okuryazarlığı düzeyi ile acil servisi kullanım durumları belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel türde bir araştırmadır. Araştırma, Nisan - Aralık 2024 tarihleri arasında İstanbul İli Avrupa yakasında devlete bağlı bir hastanenin acil servisine başvuran 450 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY-32) kullanılarak yüz yüze görüşme yoluyla toplandı. Veriler SPSS 27 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, anlamlı farkların olup olmadığını belirlemek için ki-kare testi ve t-testleri yapılmıştır. Sağlık okuryazarlığının acil servise başvuru sıklığıyla olan ilişkisini bulmak için, korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların genel sağlık okuryazarlığı değerlendirildiğinde %14.2'sinin yetersiz düzeyde %36.7'sinin sorunlu-sınırlı düzeyde, %30'unun yeterli düzeyde %19.1'inin ise mükemmel düzeyde sağlık okuryazarlığına sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and correlational research aimed at determining the level of health literacy and emergency department utilization of adult patients aged 18-65. The research was conducted with 450 patients who visited the emergency department of a state hospital located in the European side of Istanbul between April and December 2024. Data were collected through face-to-face interviews using the Descriptive Information Form and the Turkish Health Literacy Scale (TSOY-32). The data were analyzed using the SPSS 27 software. Descriptive statistics, chi-square tests, and t-tests were conducted to determine whether significant differences existed. Correlation analysis was used to explore the relationship between health literacy and the frequency of emergency department visits. When evaluating the overall health literacy of participants, it was found that 14.2% had inadequate, 36.7% had problematic-limited, 30% had sufficient, and 19.1% had excellent health literacy.