Diz osteoartritli hastalarda dekstroz proloterapinin ağrı, kas gücü, propriosepsiyon ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri: randomize kontrollü çalışma
Effects of dextrose prolotherapy on pain, muscle strength, proprioception and quality of life in patients with knee osteoarthritis: a randomized controlled trial
- Tez No: 938187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN İLKE ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Amaç: Dekstroz proloterapi, diz osteoartritli hastalarda umut vadeden, rejeneratif temelli bir enjeksiyon tedavisidir. Literatürde dekstroz proloterapinin ağrı ve fonksiyonel durum üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalar bulunmakla birlikte, propriosepsiyon, denge ve kas gücü üzerindeki etkilerine yönelik araştırmalar yetersizdir. Etki mekanizması göz önüne alındığında ligaman ve tendonların güçlenmesi, eklem stabilitesinin artması ve ağrının azalması gibi mekanizmalar yoluyla propriosepsiyon, denge ve kas gücü üzerinde olumlu etkileri olabileceği öne sürülmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışmanın amacı, diz osteoartrit hastalarında dekstroz proloterapinin ağrı, fonksiyonel durumun yanı sıra propriosepsiyon, fonksiyonel mobilite, kas gücü ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Aralık 2023 – Ağustos 2024 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı'na başvuran, en az 3 aydır diz ağrısı olan, Kellgren-Lawrence evre 2 veya 3 diz osteoartit tanısı alan 66 hasta çalışmaya dahil edilerek, bilgisayar destekli rastgele sıralama yöntemiyle proloterapi grubu (PG, n=33) ve kontrol grubu (KG, n=33) olarak iki gruba randomize edildi. PG'ye intra-artiküler %25 ve ekstra-artiküler %15 dekstroz solüsyonu, KG'ye ise intra-artiküler ve ekstra-artiküler salin enjeksiyonu 3 hafta arayla toplam 3 seans uygulandı. Kontrol grubundaki enjeksiyonlar, proloterapi protokolüne benzer şekilde uygulandı ancak ekstra-artiküler uygulamalarda kemik teması sağlanmadı. İntra-artiküler enjeksiyonlar ultrason eşliğinde, ekstra-artiküler enjeksiyonlar ise ultrason ile işaretleme yöntemiyle uygulandı. Tüm hastalara ev egzersiz programı verildi. Araştırma için etik kurul onayı T.C. Sağlık Bakanlığı'ndan alındı. Çalışmada hem hastalar hem de değerlendirmeleri yapan araştırıcı körlendi. Demografik veriler ile birlikte, Vizüel Analog Skala (VAS) (istirahat, aktivite, gece ağrısı), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis İndeksi (WOMAC), Timed Up and Go (TUG) testi ve EuroQol 5 Dimension (EQ-5D) skorları, tedavi öncesinde (TÖ) ve tedavi sonrası (TS) 1., 3. ve 6. aylarda kaydedildi. Propriosepsiyon değerlendirmesi kapsamında elde edilen ortalama mutlak açısal hata (OMAH) ve izokinetik kas gücü ölçümleri ise TÖ, TS 3. ve 6. aylarda değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde, grup içi karşılaştırmalarda dağılımı normal olan veriler için Repeated Measures ANOVA, normal olmayan veriler için Wilcoxon-Signed Rank testi kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise dağılımı normal olan değerler için Independent T test ve ANOVA, normal olmayan veriler için Mann-Whitney U testi uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar kadındı ve yaş ortalaması 54,4±6,5 yıl olarak saptandı. PG'de VAS, WOMAC ve TUG skorlarında TS 1., 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Objective: Dextrose prolotherapy is a promising regenerative injection therapy for patients with knee osteoarthritis. Although studies in the literature have examined the effects of dextrose prolotherapy on pain and functional status, research on its effects on proprioception, balance, and muscle strength remains limited. Considering its mechanism of action, it is hypothesized that it may have beneficial effects on proprioception, balance, and muscle strength by strengthening ligaments and tendons, increasing joint stability, and reducing pain. Therefore, this study aims to evaluate the effects of dextrose prolotherapy on pain, functional status, proprioception, functional mobility, muscle strength, and quality of life in patients with knee osteoarthritis. Materials and Methods: Between December 2023 and August 2024, 66 patients diagnosed with Kellgren-Lawrence grade 2 or 3 knee osteoarthritis who had been experiencing knee pain for at least three months were included in the study at the Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation. Patients were randomly assigned to the prolotherapy group (PG, n=33) and the control group (CG, n=33) using computer-assisted random sequencing. The PG received intra-articular 25% dextrose and extra-articular 15% dextrose solution injections, while the CG received intra-articular and extra-articular saline injections. The CG injections followed the prolotherapy protocol, but extra-articular applications did not involve bone contact. Intra-articular injections were performed under ultrasound guidance, while extra-articular injections were marked using ultrasound. All patients were given a home exercise program. Ethical approval for the study was obtained from the Ministry of Health of the Republic of Turkey. Both patients and the researchers conducting the evaluations were blinded. Demographic data, Visual Analog Scale (VAS) scores (resting, activity, and night pain), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Timed Up and Go (TUG) test, and EuroQol 5 Dimension (EQ-5D) scores were recorded before treatment (BT) and at 1, 3, and 6 months post-treatment (PT). Proprioception assessments, including the mean absolute angular error (MAAE) and isokinetic muscle strength measurements, were evaluated at BT, PT 3 months, and PT 6 months. Statistical analysis included Repeated Measures ANOVA for normally distributed intra-group comparisons and Wilcoxon Signed-Rank test for non-normally distributed data. For intergroup comparisons, Independent T-tests and ANOVA were used for normally distributed data, while the Mann-Whitney U test was applied for non-normally distributed data. Results: All participants were female, with a mean age of 54.4±6.5 years. In the PG, significant reductions in VAS, WOMAC, and TUG scores were observed at PT 1, 3, and 6 months compared to BT (p0.05).