Simüle apikal rezorpsiyonlu alt keser dişlerinfarklı Ni-Ti eğe sistemleriyle kök kanalşekillendirmesi sırasında apikalden taşandebris miktarının değerlendirilmesi
Evaluation of apically extruded debris during root canalshaping of simulated apical resorption in mandibular incisorsusing different nickel-titanium file systems
  1. Tez No: 938186
  2. Yazar: FATIMA EKİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA KIRICI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, simüle apikal kök rezorpsiyonu bulunan alt keser dişlerde farklı Ni-Ti eğe sistemleri kullanılarak yapılan kök kanal şekillendirmesi sırasında apikalden taşan debris miktarını karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışma için toplamda 108 adet çekilmiş alt keser diş kullanıldı. 54 adet diş kontrol grubu için seçilerek herhangi bir rezorpsiyon oluşturulmadan 3 alt gruba ayrıldı (ProTaper Next, VDW.Rotate, Reciproc). Deney grubundaki 54 diş ise apikal kısmı, apikal kök rezorpsiyonunu simüle edecek şekilde modifiye edildi ve daha sonra bu dişlerde kök kanal şekillendirmesi için kontrol grubuyla aynı olacak şekilde 3 alt gruba (ProTaper Next, VDW.Rotate, Reciproc) ayrıldı. Apikalden çıkan debris önceden ağırlıkları hassas terazi ile tartılmış eppendorf tüplerinde toplandı ve içlerindeki solüsyonlar inkübatörde buharlaştırıldı. Sonrasında hassaslık derecesi 10−5 g olan hassas teraziyle ölçüldü. Veriler, ANOVA iki yönlü varyans analizi ile incelendi. Bulgular: Simüle rezorpsiyonlu grupta apikalden taşan debris miktarı rezorpsiyonsuz gruba göre anlamlı derecede daha fazlaydı. Tüm gruplarda apikalden taşan debris miktarı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Sonuç: Çalışmanın sonucunda tüm eğe gruplarında apikalden debris taştığı gözlemlendi. Hem rezorpsiyonlu hem de rezorpsiyonsuz grupta anlamlı olarak en fazla debris taşıran grup Reciproc iken en az debris taşmasına sebep olan grup VDW.Rotate olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the amount of apically extruded debris during root canal shaping of mandibular incisors with simulated apical root resorption using different Ni-Ti file systems. Method: A total of 108 extracted mandibular incisors were used in the study. Fifty-four teeth were designated as the control group and divided into three subgroups (ProTaper Next, VDW.Rotate, Reciproc). In the experimental group, comprising 54 teeth, the apical portions were modified to simulate apical root resorption. These teeth were subsequently divided into three subgroups (ProTaper Next, VDW.Rotate, Reciproc) in the same manner as the control group for root canal shaping. The debris coming out from the apex was collected in eppendorf tubes weighed with a precision balance beforehand and the solutions in them were evaporated in the incubator. Then, it was measured with a precision balance with a precision with an accuracy of 10⁻⁵ g. Data were analyzed using two-way ANOVA. Results: The amount of extruded debris was significantly higher in the resorption group compared to the non-resorption group. A statistically significant difference was found between the amount of apically extruded debris in all groups. Conclusion: The study revealed that all file systems caused apical debris extrusion. Among the groups, Reciproc was found to produce the highest amount of debris in both the resorption and non-resorption groups, whereas VDW Rotate resulted in the least debris extrusion