Neonatal dönem ishalli buzağılarda auracalf L®' in etkinliğinin araştırılması
Neonatal dönem ishalli buzağılarda auracalf L®' i̇n etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 938188
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, neonatal dönem buzağı ishallerinde doğal bileşenli bir yem katkısı olan AuraCalf L®'in fizyolojik, hematolojik ve mikrobiyolojik parametreler üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, neonatal dönemde ishal şikâyeti ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne getirilen 7 çalışma ve 7 kontrol grubu olmak üzere toplam 14 buzağı kullanılmıştır. Buzağılar rastgele seçilerek standart destek tedavisi uygulanan kontrol grubu ve destek tedavisine ek olarak AuraCalf L® verilen çalışma grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Klinik değerlendirmeler 0., 5. ve 7. günlerde dışkı kıvamı, vücut sıcaklığı, genel durum ve dehidrasyon düzeyleri üzerinden yapılmıştır. Hematolojik parametreler tam otomatik kan sayım cihazı ile analiz edilirken, dışkı örnekleri immunokromotografik hızlı test kitleriyle patojen taraması için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of a natural feed additive, AuraCalf L®, on physiological, hematological, and microbiological parameters in neonatal calf diarrhea. A total of 14 calves, consisting of 7 in the treatment group and 7 in the control group, all admitted to the Afyon Kocatepe University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital with diarrhea complaints during the neonatal period, were randomly selected for the study. The calves were randomly divided into two groups: a control group that received standard supportive therapy and a treatment group that received AuraCalf L® in addition to supportive therapy. Clinical assessments were conducted on days 0, 5, and 7, evaluating fecal consistency, body temperature, general condition, and dehydration levels. Hematological parameters were analyzed using a fully automated blood cell counter, while fecal samples were examined for pathogen detection using immunochromatographic rapid test kits.