Okulöncesi dönem çocuklarında ebeveyn yeme davranışının besin neofobisi üzerine etkisi
The effect of parental eating behavior on food neophobia in preschool children
- Tez No: 938194
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ, ÖĞR. GÖR. NURTEN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada okulöncesi eğitim kurumlarında öğrenim gören okul öncesi dönem çocuklarının ebeveynlerinin yeme davranışlarının, çocukların besin neofobisi üzerindeki etkisini incelemek amaçlandı. Bu kesitsel çalışma 3-6 yaş arasındaki çocukların 339 ebeveyni ile gerçekleştirildi. Veriler“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Yetişkin Yeme Davranışı Ölçeği”ve“Çocuk Besin Reddi Ölçeği”ile toplandı. Çocuk besin reddi ölçek puanı 32.74 ± 7.68, yetişkin yeme davranışları ölçek puanı 77.71 ± 8.81'dir. Çocuklarda besin reddi puanına, anne tarafından bakım verilme, baba çalışma durumu, ek hastalık varlığı, abur cubur tüketimi ve ebeveyn besin seçimi değişkenleri anlamlı bir şekilde etki etmektedir (p < 0.05). Ebeveynlerde yetişkin yeme reddi puanına, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma durumu, öğün sayısı, abur cubur tüketimi ve ebeveyn besin seçimi değişkenleri anlamlı bir şekilde etki etmektedir (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to see how the eating behaviour of parents with preschool children enrolled in a kindergarten influences children's food neophobia. We carried out a cross-sectional study involving the parents of 339 children aged 3-6 years. Data were collected using the“Sociodemographic Information Form,”“Adult Eating Behaviour Questionnaire (AEBQ),”and“Child Food Rejection Scale (CFRS).”The mean CFRS score of children was 32.74 ± 7.68, while the mean AEBQ score of parents was 77.71 ± 8.81. Numerous factors were shown to have a significant impact on the food rejection scores of children. These included the mother being the main caregiver, the father's working situation, the presence of another illness in the child, eating junk food, and the selection of food by parents (p < 0.05). According to parents, gender, educational status, employment status, number of meals, junk food consumption, and food selection related significantly to adult eating behavior scores (p < 0.05). Correlational analysis showed that child food refusal positively correlates to parental food refusal (p < 0.05). The above findings indicate that the presence of positive parental eating behaviors is essential to avoiding difficulties with food refusal and food selection in preschool children.