İkinci ürün mısır silajların kalitesi üzerine farklı karbonhidrat kaynaklarının etkileri
Effects of Different Carbohydrate Sources on the Quality of Second Crop Corn Silages
  1. Tez No: 938193
  2. Yazar: ABDULLAH ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada ikinci ürün olarak üretilen mısırdan elde edilecek silajların yapımında katkı olarak buğday ve arpa kırmaları ile bonkalitin farklı oranlarda kullanılmasının silajların kimyasal ve fiziksel parametreleri ile in vitro sindirilebilirlikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için başta arpa hasadı yapılan arazide Temmuz 2023'te ekilip Ekim 2023'te hasat edilen ikinci ürün mısır kullanılmıştır. Alınan mısırlar silaj makinasında kıyıldıktan sonra laboratuvara getirilerek katkısız kontrol (K), %2,5 buğday kırması katkılı (2,5B), %5 buğday kırması katkılı (5B), %2,5 arpa kırması katkılı (2,5A), %5 arpa kırması katkılı (5A), %2,5 bonkalit katkılı (2,5BNK), %5 bonkalit katkılı (5BNK) grupları halinde karışım grupları oluşturulmuştur. Elde edilen silajlık materyaller 8 tekrarlı olarak 1 L hacimli kavanozlara sıkıştırılarak kavanoz ağızları hava almayacak şekilde sıkıca kapatılmıştır. Silaj olum süresi olarak 60 gün süre ile beklenmiş ve açılan silajlarda fiziksel ve kimyasal analizler ile in vitro gerçek sindirilebilirlik analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda silaj pH'larının arpa katkılı grupta, organik asitlerden propiyonik asitin tüm katkılı gruplarda kontrole göre önemli düzeyde düştüğü (p0,05), organik madde ve ham protein düzeylerinin kontrole göre arttığı (p0,05) nispi yem değerlerinin arttığı (p0,05). Sonuç olarak ikinci ürün mısır silajlarında karbonhidrat kaynağı olarak buğday ve arpa kırmaları ile bonkalit katkılarının silaj kalitesini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Bununla birlikte sindirilebilirlik denemelerinin canlı hayvan üzerinde de gerçekleştirilerek etkilerinin izlenmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of using wheat and barley crushed and boncalite at different rates as additives in the production of silages to be obtained from corn produced as a second crop on the chemical and physical parameters and in vitro digestibility of silages. For this purpose, second crop corn planted in July 2023 in the field where barley was harvested and harvested in October 2023 was used. After the corn taken was chopped in the silage machine, it was brought to the laboratory and mixture. Groups were formed as control without additive (K), 2.5% wheat crushed (2.5B), 5% wheat crushed (5B), 2.5% barley crushed (2.5A), 5% barley crushed (%5A), 2.5% boncalite (2.5BNK), 5% boncalite (5BNK). The silage materials obtained were compressed into 1 L volume jars in 8 replicates and the jars were tightly closed to prevent air intake. Silage maturation period was waited for 60 days and physical and chemical analyzes and in vitro true digestibility analyzes were performed on opened silages. As a result of analyzes, it was determined that silage pH decreased significantly in barley added group and propionic acid from organic acids decreased significantly in all added groups compared to control (p0.05), organic matter and crude protein levels increased compared to control (p0.05), it was determined that relative feed values increased (p0.05). As a result, it was determined that wheat and barley crushings and boncalite additives as carbohydrate sources in second crop corn silages positively affected the silage quality. In addition, it would be useful to conduct digestibility tests on live animals and monitor their effects.