Primer mide adenokarsinomlarında cd276(B7H3) ve cerb-b2 ekspresyonları ile sağkalım ilişkisinin araştırılması
Investıgatıon of the relationship between cd276 (b7-h3) and cerb-b2 expression and survival in primary gastric adenocarcinomas
  1. Tez No: 938195
  2. Yazar: EZGİ TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÇOMUNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, primer mide adenokarsinomlarında CD276 (B7-H3) ekspresyon insidansı ve şiddetinin belirlenmesi; tümör, stroma ve endotel hücrelerindeki ekspresyon ile klinikopatolojik parametreler, sağkalım verileri, HER2 (CerbB2) ekspresyonu ve mikrosatellit instabilite (MSI) durumu arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017 - Aralık 2021 tarihleri arasında gastrektomi yapılan, neoadjuvan tedavi almamış 62 primer mide adenokarsinom olgusu incelenmiştir. CD276 immünohistokimya ile tümör, stromal ve endotel hücrelerinde boyanma oranları ve şiddeti değerlendirilmiş, düşük ve yüksek ekspresyon grupları oluşturulmuştur. CERBB2 skorlaması, MSI durumu, mikrodamar yoğunluğu (MVD) ve tümör-stroma oranları ile olan ilişkiler analiz edilmiştir. Bulgular: Tüm olgularda stromal CD276 ekspresyonu saptanmış, endotel hücrelerinde %95,2 oranında pozitiflik izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aimed to determine the incidence and intensity of CD276 (B7-H3) expression in primary gastric adenocarcinomas, and to evaluate the relationships between CD276 expression in tumor, stromal, and endothelial cells and various clinicopathological parameters, survival data, HER2 (CerbB2) expression, and microsatellite instability (MSI) status. Materials and Methods: A total of 62 primary gastric adenocarcinoma cases, who underwent gastrectomy between January 2017 and December 2021 without receiving neoadjuvant therapy, were included in the study. CD276 immunohistochemical staining was used to evaluate the staining intensity and distribution in tumor, stromal, and endothelial cells, and the cases were classified into low and high expression groups. The relationships between CD276 expression and CERBB2 score, MSI status, microvessel density (MVD), and tumor-to-stroma ratio were also analyzed. Results: Stromal CD276 expression was detected in all cases, and endothelial cell positivity was observed in 95.2% of the cases.