Çekerek ilçesi kent merkezi mekânsal gelişiminin imar planları ve hava fotoğrafları üzerinden irdelenmesi
Analysis of the spatial development of Çekerek district's urban center based on zoning plans and aerial photographs
- Tez No: 938226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SAKA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kentler, kuruluşlarından itibaren canlı organizmalar gibi büyüyen, gelişen ve hatta bazen de yok olabilen dinamik bir yapıya sahiptirler. Bu dinamik yapı her kentin kendine özgü koşulları, karşılaştığı sorunlar ya da sahip olduğu olanaklar gibi doğal ve beşerî faktörleri barındıran pek çok nedenden dolayı farklılık gösterir. Bu farklılıkların ortaya konularak her bir kentin geçirmiş olduğu dönüşüm süreçlerini incelemek ve anlamak o kentlerin gelecekteki gelişimlerine yön vermek açısından önem kazanmaktadır. Bu tezde, küçük bir kent örneğinde kendine özgü değişim ve dönüşümün doğal ve beşerî faktörler bağlamında ortaya konulması amaçlanmıştır. Tezin konusunu tarihi Hitit Dönemi'ne kadar inen, ticaret ve seyahat yolları üzerinde yer alan ve bulunduğu bölgede kültürel ve tarihi öneme sahip Yozgat İline bağlı Çekerek ilçesi kent merkezi oluşturmuştur. Bu bağlamda literatür ve alan çalışması yapılarak kentin tarihi, konumu, coğrafi yapısı, geçirmiş olduğu afetler, nüfusu, ekonomik yapısı ve kültürel mirası ortaya konulmuştur. Daha sonra ulaşılabilen ilk imar planından (1979) ve hava fotoğrafından (1954) yıllara göre kentin mekânsal değişimi doğal ve beşerî faktörler bağlamında konut yerleşim alanları, kamu yapıları ve sosyal alanları ile analiz edilerek ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, Anadolu'da küçük bir kent olarak varlığını sürdüren Çekerek kent merkezinin mekânsal gelişimi daha çok doğal faktörler bağlamında yavaş bir biçimde sürerken son yıllarda yapılan baraj ve diğer kamu yatırımları gibi beşerî faktörler ile hızlı bir biçimde değişmeye başladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cities, much like humans, are born, grow, and eventually decline. However, this process varies for each city due to its unique circumstances, the challenges it faces, and the resources it possesses. The processes of city establishment, expansion, and decline are influenced by both natural environmental factors and human activities. Notably, the role of natural events and human interventions becomes particularly evident in the decline of a city. In this context, examining the transformation processes of cities is crucial for understanding the stages they undergo and the paths they follow to reach their current state. This study focuses on the district of Çekerek, located in the Yozgat province of Turkey. Despite recent public investments that have drawn attention to the district, a review of the literature revealed a lack of studies addressing the spatial development of Çekerek. Given its proximity to the Hittite State, the district likely holds significant cultural and historical heritage. However, the absence of documentation on this heritage represents a noteworthy gap. Based on these findings, the study aims to analyze the spatial development of Çekerek district as its primary focus. As part of the study, accessible zoning plans and aerial photographs of the Çekerek district from its establishment onwards were collected. These materials were analyzed to interpret the district's developmental trajectory. The analyses provide a detailed evaluation of the district's spatial development, contributing to a comprehensive understanding of its growth and transformation.