Tanımsız açık alanların kente kazandırılmasına yönelik bir yaklaşım: Burdur örneği
An approach to bring undefined open areas to the city: The case of Burdur
- Tez No: 797191
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN DEMİRKAN TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Şehrin sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel gücünü ve zenginliğini temsil eden, toplumun gelişmesinde önemli rol oynayan güçlü bir unsurdur. Etkin, uygun ve iyi tasarlanmış kamusal alanlar vatandaşlar tarafından kullanılmaya, rahatlamaya, sosyalleşmeye ve iyi vakit geçirmeye ve kendisine çekerek toplumdaki tüm gruplar arasında etkileşime olanak sağlar. Kentlerde yaşanan fiziksel ve sosyal değişimler, ihmaller, yanlış kentsel politikalar gibi olumsuzluklar mekânlarda işlev kaybına, bozulmaya, kullanım ve bağlantıların ortadan kalmasına ve değer eksikliğine neden olmaktadır. Ortaya çıkan bu fiziksel değişim ile birlikte kalite ve takdir eksikliği tanımsız mekân olgusunu oluşturmaktadır. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde tanımsız mekân konusunun üzerine ciddiyetle eğilme ve başarılı kamusal çevreyi yaratma çabası vardır. Bu tez çalışmasında, kamusal açık alanların toplum üzerindeki olumlu etkileri ve mekanlarda kamusallığın kaybolması sonucu oluşan tanımsızlaşma üzerinde durulmuştur. Başarılı kamusal açık alanların ortak özeliklerine odaklanılmış ve mekânsal kalite parametreleri tanımlanmıştır. Burdur ilinde seçilen tanımsız alanların tekrar kent yaşamına kazandırılmasını sağlamak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda tanımsız mekânların yurtiçi ve yurtdışı dönüşüm örnekleri incelenmiş, bu projelerdeki güçlü ve zayıf yönler ve ortak noktalar bulunmuştur. Elde edilen veriler neticesinde Burdur ili Merkez ilçesi sınırları içerisinde lineer bir şekilde konumlanan ve kaybolma noktasına gelen demiryolu tesisi, Ecz. Emrullah Çiftçibaşı Parkı, Güzelleştirme Parkı, Fidan Pazarı ve yakın çevresi analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda ise çalışma alanlarına yönelik bir yaklaşım getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a powerful element that represents the social, cultural, economic and environmental power and wealth of the city and plays an important role in the development of society. Effective, appropriate and well-designed public spaces allow citizens to use, relax, socialize and have a good time, and attract and interact between all groups in society. Neglects such as physical and social changes, negligence, and wrong urban policies in cities cause loss of function, deterioration, loss of use and connections, and a lack of value. With this physical change, the lack of quality and appreciation creates the phenomenon of undefined space. For this reason, there is an effort to seriously address the issue of undefined space and to create a successful public environment in developed countries. In this thesis, the positive effects of public open spaces on society and the depreciation of spaces resulting from the loss of publicity are emphasized. The common features of successful public open spaces are focused and spatial quality parameters are defined. It is aimed to ensure that the undefined areas selected in Burdur are brought back to urban life. In this direction, examples of domestic and foreign transformations of undefined spaces were examined, strengths, weaknesses and common points in these projects were found. As a result of the data obtained, railway facility, Ecz. Emrullah Çiftçibaşı Park, Güzelleştirme Park and Fidan Market and its immediate surroundings were analyzed. As a result of the study, an approach towards the study areas was brought.