Fonksiyonel derecelendirilmiş grafen nanolevha takviyeli kompozit kirişlerin karışık sonlu elemanlar yöntemi ile serbest titreşim analizi
Free vibration analysis of functionally graded graphene nanoplatelet-reinforced composite beams using mixed finite element method
  1. Tez No: 938227
  2. Yazar: OSMAN GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ERMİŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT NECMETTİN ARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezin amacı, grafen nano-levha (GNL) ile güçlendirilmiş, kesit yüksekliği boyunca fonksiyonel olarak derecelendirilmiş doğru eksenli kirişlerin serbest titreşim davranışını incelemektir. Polimer yapıda matris malzeme, GNL ile güçlendirilmektedir. GNL'lerin hacim oranının kirişin yüksekliği boyunca değişmesiyle kompozit bir malzeme oluşmaktadır. Matris malzeme içerisinde GNL takviyelerinin geometrisini ve dağılımını dikkate alan Halpin-Tsai mikromekanik modeli kullanılarak etkin elastisite modülü elde edilmiştir. Timoshenko kiriş teorisine dayalı iki düğümlü bir eleman için kesitte çarpılma etkilerinin göz önüne alındığı bir karışık sonlu eleman formülasyonu geliştirilmiştir. Bu formülasyon, her düğümde üç yer değiştirme, üç kesit dönmesi, üç kuvvet, iki eğilme momenti ve bir burulma momenti olmak üzere toplam on iki serbestlik derecesi içermektedir. Kapsamlı bir parametrik çalışma, malzeme dağılım türlerinin, GNL ağırlık oranının ve sınır koşullarının serbest titreşim davranışı üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir şekilde araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate the free vibration behavior of transversely functionally graded straight beams reinforced with graphene nanoplatelets (GPLs). The matrix material is a polymer, forming a composite with GPLs, where the volume fraction of the reinforcement varies along the beam's thickness. The effective elasticity modulus is determined using the Halpin-Tsai micromechanical model, which accounts for the geometry and distribution of GNL reinforcements within the matrix material. A warping-included mixed finite element formulation has been developed for a two-node element based on Timoshenko beam theory. This formulation includes twelve degrees of freedom at each node, comprising three displacements, three section rotations, three forces, two bending moments, and one torsional moment. A comprehensive parametric study explores the effects of material distribution types, GPL weight fraction, and boundary conditions on the free vibration behavior in detail.