Tek doz polen yüklemesinin dayanıklılık sporcularında maksimal oksijen tüketim ve kan parametrelerine etkisi
Effects of a single dose of bee-pollen administration on maximum oxygen consumption and blood parameters of endurance athleter
  1. Tez No: 93823
  2. Yazar: İBRAHİM ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET TEK DOZ POLEN YÜKLEMESİNİN DAYANIKLILIK SPORCULARINDA MAKSİMAL OKSİJEN TÜKETİM VE KAN PARAMETRELERİNE ETKİSİ Bu araştırmada an poleni dayanıklılık sporcularının mak. VO2 ve kan parametreleri (kan kolesterolü, kan glikozu, kan trigliserit, HDL-C, LDL ve total protein) üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla çalışmaya düzenli olarak dayanıklılık sporu ile uğraşan 12 gönüllü (21-26 yaş) denek grubu katılmıştır. Deneklere çift-kör ve çapraz çalışma düzeninde, rasgele 15 mg an poleni yada plasebo verilmiştir. Test süresince deneklerin herhangi bir besin maddesi almalarına müsaade edilmemiş ve kontrol altında tutulmuşlardır. 5 saat sonra, deneklerin kan örnekleri alınıp 12 dakika koş-yürü testi uygulanmıştır. Testin sonunda, koşulan mesafeler kaydedilmiş ve mak. VO2 değerleri hesaplanmıştır. Kan parametreleri düzeylerini tespit için, polen yada plasebo kapsüllerinin alımından önce ve 5 saat sonra kan örnekleri alınarak analiz edilmiştir. Analiz neticesinde 15mg an poleninin maksimal oksijen tüketimi (mak. VO2), 12 dakika koş-yürü (Cooper) testinde kat edilen mesafe, kan kolesterolü, kan glikozu, kan trigliserit, HDL-C, LDL ve total protein üzerine etkileri uygulamadan 5 saat sonra ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF A SINGLE DOSE OF BEE-POLLEN ADMINISTRATION ON MAXIMUM OXYGEN CONSUMPTION AND BLOOD PARAMETERS OF ENDURANCE ATHLETES The purpose of this study is to reasearch if a single dose of bee-pollen administration has an effect on maximum oxygen consumption VO2 max. and blood parameters (serum cholesterol, serum glucose, serum triglycerid, HDL-C (High-Density Lipoprotein Cholesterol), LDL (Low-Density Lipoprotein), total protein (Albumin and Globulin)) of endurance athletes. Subjects of this study were selected from athletes who were performed endurance type of exercise on a regular basis. Twelve voluntarily subjects ages 21-26 were participated the study. Each subject received two treatments in cross over fashion and was assigned randomly and in a double-blind order to either bee-pollen (15 mg) group or placebo group. During the study phase, meals or drinks were not taken in order to avoid interactions of the studied substances with food. Twelve minutes run- walk test was performed and blood samples were taken after the 5 hours of ingestion of the bee-pollen. 12min. cooper test results are recorded and VO2 max. value for twelve minutes run- walk test was counted at the end of the study. Blood samples were taken before and 5 hours after the bee-pollen or placebo ingestion. The effects of 15mg bee- pollen on 12min. cooper test results, VO2 max. value, the blood lipid parameters, HDL- C, LDL, total protein, the blood cholesterol and the blood glucose are collected after 5 hours. For statistical evaluation, the data were analyzed by the Wilcoxon signed rank test.